Eurydice

EACEA National Policies Platform:Eurydice
Bulgaria bg:Условия за работа на учителите и обучителите в образованието и обучението за възрастни

Bulgaria

9.Bulgaria bg:Учители и педагогически кадри

9.8Bulgaria bg:Условия за работа на учителите и обучителите в образованието и обучението за възрастни

Last update: 14 December 2023

Учителите, които изпълняват норма преподавателска работа, са педагогически специалисти. Това са лицата, които изпълняват функции, свързани с обучението, възпитанието и със социализацията, както и с подкрепата за личностно развитие на възрастните, обучавани в училищата и други обучителни институции.

Необходимите компетентности като съвкупност от знания, умения и отношения по нива на кариерното развитие за всеки вид педагогически специалист се определят в професионален профил. Професионалният профил и постигнатите резултати в обучението на възрастните са основа за определяне на приоритети за професионално усъвършенстване, както и за подпомагане на самооценката и за атестирането на педагогическите специалисти.

За да се счита за заетост, преподаватели в училищата, където се организира продължаващо обучение на възрастни, трябва да притежават диплома за завършено висше образование на образователно-квалификационна степен „бакалавър”, „магистър” или „професионален бакалавър”  в съответствие с Класификатора на областите за висше образование и професионалните направления, както и да притежава професионална квалификация "учител". В допълнение към другите изисквания, те трябва да имат опит в преподаването в програми за обучение на възрастни.

Трудовите договори с педагогическите специалисти се сключват и прекратяват от директора на училището. Стартовите месечни заплати са между 450 лева и 1000 лева, но обикновено зависят от програмата и броя на часовете.

Функциите, професионалния профил и необходимата за заемането професионална квалификация на учителите на възрастни, както и условията и редът за повишаване на тяхната квалификация, кариерно развитие и атестиране се определят с държавния образователен стандарт за статута и професионалното развитие на учителите и другите педагогически специалисти.

Педагогическите специалисти имат следните права:

  • да бъдат зачитани правата и достойнството им;
  • да определят методите и средствата за провеждане на образователния процес;
  • да получават професионална подкрепа в процеса на изпълнение на служебните си задължения;
  • да повишават квалификацията си;
  • да бъдат поощрявани и награждавани.

Педагогическите специалисти имат следните задължения:

  • да осъществяват обучение в съответствие с държавните образователни стандарти;
  • да зачитат правата и достойнството на възрастните обучавани и да сътрудничат и партнират със заинтересованите страни;
  • да поддържат и повишават квалификацията си съобразно политиките за организационно развитие на съответната институция и специфичните потребности на възрастните, с които работят с цел подобряване качеството на образованието им.

Педагогическите специалисти са длъжни ежегодно да повишават квалификацията си с цел подобряване качеството на работата им и повишаване на резултатите. Планирането, координирането, управлението и контролът на дейностите за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти се осъществяват на национално, регионално, общинско и училищно ниво.

Повишаването на квалификацията на педагогическите специалисти за възрастни се извършва от специализирани обслужващи звена, от висши училища и научни организации и от обучителни организации, чиито програми за обучение са одобрени.

Тя се осъществява по програми и във форми по избор на педагогическия специалист в съответствие с неговия професионален профил и развитие на педагогически специалист, с резултата и препоръките от атестацията му, както и с националната, регионалната, общинската и училищната политика.

Въз основа на достигнатото равнище на квалификация педагогическите специалисти може да придобиват професионално-квалификационни степени. По-високото равнище на квалификация е основа за придобиване на по-висока професионално-квалификационна степен.

Постигнатите компетентности се отразяват в професионалното портфолио на педагогическия специалист. То се съставя от него и включва разработени материали, които доказват активното му участие в професионалните му изяви, професионалното му усъвършенстване и кариерното му израстване, както и постигнатите резултати с възрастните обучавани. Професионалното портфолио подпомага неговото атестиране и самооценяване.

Целите, функциите и съдържанието на професионалното портфолио се определят с държавния образователен стандарт за статута и професионалното развитие на учителите.

Кариерното развитие е процес на усъвършенстване на компетентности при последователно заемане на учителска длъжност или при придобиване на степени с цел повишаване качеството и ефективността на образованието.

Учителските длъжности са:

  • учител;
  • старши учител;
  • главен учител.

Основа за кариерното развитие на педагогическите специалисти за възрастни са учителският стаж, получените квалификационни кредити, придобитата професионално-квалификационна степен, както и резултатите от атестирането им. По-големияj брой квалификационни кредити и по-високата професионално-квалификационна степен са основание за по-бързо кариерно развитие на педагогическите специалисти, независимо от учителския стаж.

Въз основа на достигнатото равнище на квалификация педагогическите специалисти може да придобиват последователно следните професионално-квалификационни степени:

  • пета професионално-квалификационна степен;
  • четвърта професионално-квалификационна степен;
  • трета професионално-квалификационна степен;
  • втора професионално-квалификационна степен;
  • първа професионално-квалификационна степен.

Обученията на педагогическите специалисти, свързани с повишаването на квалификацията за придобиването на професионално-квалификационни степени, се осъществява в системата на висшето образование от висши училища, създадени по реда на Закона за висшето образование.

Атестирането на учителите, директорите и другите педагогически специалисти се извършва на всеки 4 години от атестационна комисия, определена от работодателя, съгласувано с педагогическия съвет.

Педагогическите специалисти се поощряват с морални и материални награди за високи постижения. Министърът на образованието и науката и началникът на регионалното управление на образованието със заповед може да учредяват награди за педагогическите специалисти на национално, съответно на регионално ниво.

Педагогическите специалисти може да бъдат награждавани с отличия и награди за образцово изпълнение на задълженията си със заповед на работодателя си.

Във висшето образование

Условията за заетост на преподавателите на възрастни във висшите училища са определени в съответствие с изискванията на следните три закона:

  • Закон за висшето образование;
  • Законът за развитие на академичния състав в Република България;
  •  Закон за научните степени и научните звания.

Останалата част от условията, са в съответствие с Кодекса на труда на България.