Skip to main content
European Commission logo

Eurydice

EACEA National Policies Platform:Eurydice
Other education staff or staff working with schools

Montenegro

10.Management and other education staff

10.4Other education staff or staff working with schools

Last update: 14 December 2023

Obrazovno-vaspitni rad u školi obavljaju nastavnici, vaspitači i stručni saradnici. Nastavnici organizuju i izvode obrazovno-vaspitni rad i rade na njegovom unapređivanju. Stručni saradnici u školi (pedagog, psiholog, defektolog, bibliotekar) rade na pedagoško-psihološkim, bibliotečkim i drugim poslovima koji su neposredno ili posredno u vezi sa obrazovno-vaspitnim radom u školi.Poslove pedagoga, psihologa, defektologa i bibliotekara može obavljati lice koje ima kvalifikaciju  sedmog nivoa Okvira kvalifikacija, podnivo jedan (240 ECTS kredita).

Izvođenje nastave u prvom i drugom ciklusu obavlja nastavnik razredne nastave, odnosno učitelj, nastavnik predmetne nastave i vaspitač. Nastavu u prvom ciklusu obavlja nastavnik razredne nastave, odnosno učitelj koji ima višu školu ili odgovarajući sedmi nivo okvira kvalifikacija, podnivo jedan (240 kredita ECTS). U prvom razredu, po pravilu, uz nastavnika razredne nastave, u vaspitno-obrazovnom radu sa pola radnog vremena učestvuje i vaspitač. Vaspitač je lice koje ispunjava uslove za vaspitača u skladu sa propisima kojima se uređuje predškolsko vaspitanje i obrazovanje i koji je pohađao obuku stručnog usavršavanja za rad u osnovnoj školi, koju organizuje Zavod za školstvo.  

Nastavu u IV razredu obavlja nastavnik razredne nastave, a nastavu iz stranog jezika predmetni nastavnik. Nastavu u V razredu obavlja nastavnik razredne nastave, izuzev nastave stranog jezika, informatike sa tehnikom i dva od predmeta: fizičko vaspitanje, likovna i muzička kultura, koje izvodi nastavnik predmetne nastave. U školama u kojima se nastava obavlja na jeziku pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, nastavu iz predmeta crnogorski jezik kao nematernji jezik u V razredu izvodi predmetni nastavnik.

Nastava u VI razredu organizovana je kao predmetna i obavljaju je nastavnici. Nastavu u trećem ciklusu obavljaju predmetni nastavnici. Nastavnici su lica koja imaju odgovarajući sedmi nivo okvira kvalifikacija, podnivo jedan (240 kredita ECTS). Nastavu u školi mogu izvoditi nastavnici kojima je jezik na kojem se izvodi nastava maternji jezik ili nastavnici koji su završili odgovaraju i fakultet za obrazovanje nastavnika na jeziku na kome se ta nastava izvodi. Predmetnu nastavu u školi mogu izvoditi nastavnici koji nijesu završili odgovarajući fakultet za obrazovanje nastavnika na jeziku na kojem se izvodi nastava, ako na posebnom ispitu pokažu da vladaju književnim jezikom na kome se izvodi nastava u školi. Ispit se sastoji iz pismene pripreme časa i praktičnog predavanja, a polaže se pred komisijom od tri člana, koju imenuje Ministarstvo. Stručni saradnici su dužni da, u okviru četrdesetočasovne radne nedjelje, ostvare najmanje 20 časova neposrednog rada sa učenicima, a raspored preostalog radnog vremena, u okviru četrdesetočasovne radne nedjelje, utvrđuje se statutom škole. Nastavnici su dužni da, pored norme časova utvrđene statutom, radi postizanja boljeg uspjeha u savladavanju obrazovnog programa, ostvare još dva časa neposrednog rada sa učenicima, a raspored preostalog radnog vremena, u okviru četrdesetočasovne radne nedjelje, utvrđuje se statutom škole.Vaspitači su dužni da, u okviru četrdesetočasovne radne nedjelje, ostvare 26 časova neposrednog rada sa učenicima, a raspored preostalog radnog vremena, u okviru četrdesetočasovne radne nedjelje, utvrđuje se statutom škole.

Nastavnik - pripravnik je lice koje prvi put zasniva radni odnos u ustanovi radi osposobljavanja za samostalno obavljanje poslova u odgovarajućem nivou obrazovanja. Pripravnički staž nastavnika sa šestim i sedmim nivoom kvalifikacija  Okvira kvalifikacija traje godinu dana, a sa kvalifikacijom četvrtog nivoa  Okvira kvalifikacija šest mjeseci. Pripravniku prestaje radni odnos nakon isteka pripravnikog staža. Pripravniki staž se izvodi po utvrđenom programu obrazovno-vaspitnog rada u ustanovi, pod neposrednim nadzorom ovlašćenog nastavnika (mentora), koji ima najmanje isti nivo obrazovanja koji posjeduje pripravnik. Poslije završenog pripravničkog staža nastavnik polaže struni ispit. Pravo da polaže struni ispit ima i nastavnik koji nije obavio pripravnički staž, a nakon diplomiranja u određenom nivou obrazovanja propisanog zakonom ima najmanje jednu godinu radnog iskustva u nastavi.

Poslove nastavnika, direktora i pomoćnika direktora može da obavlja lice koje, pored uslova propisanih Zakonom o radu i ovim zakonom, ima licencu  rad. Licenca je javna isprava kojom se dokazuje potreban nivo opštih i stručnih kompetencija nastavnika, direktora i pomoćnika direktora. Licenca se izdaje nakon položenog stručnog ispita za rad u obrazovno-vaspitnim ustanovama, na vrijeme od pet godina. Licenca se obnavlja svakih pet godina (relicenciranje), u skladu sa programom stručnog usavršavanja nastavnika. Nastavnik, direktor, odnosno pomoćnik direktora koji nema licencu ili nije obnovio licencu nema pravo na rad u ustanovi. Licenciranje i relicenciranje vrši komisija Zavoda za školstvo, odnosno Centra.    

Asistenti u nastavi - Pomoć u nastavi se organizuje kao tehnička podrška u smislu obezbjeđivanja pristupa obrazovanju i obrazovnim postignućima - za djecu sa težim tjelesnim smetnjama, umjerenim intelektualnim teškoćama, bez oštećenja vida, potpunog gubitka sluha i autizma u skladu sa odlukom o usmjeravanju.