Skip to main content
European Commission logo
EACEA National Policies Platform:Eurydice
National reforms in school education

Montenegro

14.Ongoing reforms and policy developments

14.2National reforms in school education

Last update: 14 December 2023
On this page

2022

Usvojena je Strategija za digitalizaciju obrazovnog sistema 2022-2027 sa Akcionim planom za 2022. i 2023. godinu. Digitalizacija obrazovnog sistema treba da podstakne veću primjenu IKT-a u nastavi, u cilju unapređenja kvaliteta i inkluzivnosti nastavnog procesa, ali i da utiče na razvoj digitalih kompentencija učenika i zaposlenih u obrazovno-vaspitnim ustanovama. Osim toga, treba da unaprijedi i modernizuje sve procese u sistemu obrazovanja, od elektronske pedagoške evidencije do razmjene podataka i pokretanja niza elektronskih usluga za građane i druge institucije. U vezi sa tim, prepoznata su tri strateška cilja:

  • unapređenje Informacionog sistema obrazovanja, 
  • razvoj i unapređenje digitalnog ekosistema i razvoj i
  • unapređenje digitalnih vještina i kompentencija.

Pokrenuta je Platforma za online učenje Digitalna školaDigitalna škola je platforma za učenje, nastavu, komunikaciju i saradnju u digitalnom okruženju. Ona predstavlja osnovu za kreiranje sigurnog, podržavajućeg, efikasnog i cjelovitog sistema za digitalno obrazovanje. Digitalna škola je tako osmišljena da objedini resurse za učenje za djecu i adolescente, roditelje, staratelje, vaspitače, nastavnike i druge profesionalce u obrazovnom sistemu kao i da svima pruži podršku za razvoj digitalnih vještina kroz korišćenje digitalnih alata, i servisa za učenje na daljinu. Takođe, Digitalna škola obuhvata i informacioni portal i web direktorijum obrazovnih resursa na internetu. Urađena je u cilju obezbjeđivanja kontinuiteta učenja i smanjenja jaza u pristupu resursima za učenje putem održivog, kvalitetnog i dugoročnog rješenja za digitalno učenje, koje je komplementarno nastavi i učenju uživo i pružanja podrške djeci, vaspitačima, nastavnicima i porodicama. 

U toku je Analiza sektora obrazovanja sa UNICEF-om. Ovaj izvještaj predstavlja sveobuhvatnu analizu sektora obrazovanja (ESA) u Crnoj Gori i služi kao input za budući razvoj dugoročnog plana sektora obrazovanja za Crnu Goru koji će biti zasnovan na dokazima kako bi se obezbijedilo kvalitetno obrazovanje za sve. ESA je zajednički poduhvat Ministarstva, UNICEF-a i konsultantskog tima na čelu sa kompanijom Sofreco koji je podržao analizu. Fokus analize je na obrazovanju u ranom djetinjstvu, osnovnom i srednjem obrazovanju. Preporuke su: Ojačati funkciju strateškog planiranja u okviru Ministarstva i raditi na integralnom Sveobuhvatnom planu reforme sektora obrazovanja (ESP) koji bi pokrivao sve nivoe obrazovanja; Pospješivanje pravičnosti i stope upisa na svim nivoima; dalje poboljšanje kvaliteta obrazovanja; stvaranje povoljnog i osnažujućeg okruženja. 

2021

#UčiDoma

156 nastavnika je bilo uključeno u snimanje nastavnog sadržaja, za nastavu na crnogorskom jeziku, u drugom polugodištu školske 2020/2021 godine, a 47 razrednih i predmetnih nastavnika za nastavu na albanskom jeziku. Snimljeno je oko 3.100 predavanja iz 20 predmeta.

Prioritetni sadržaji za osnovne i srednje škole za školsku 2020/2021. godinu emitovani su na televizijskim kanalima, youtube kanalu #UčiDoma https://www.youtube.com/channel/UC07wVCV2n_Zpg3WFb9_9vew i na portalu www.ucidoma.me, razvrstani po nivoa obrazovanja, predmetima i časovima.

Upis u prvi razred osnovne škole počeo je 1. aprila 2021. godine i vršio se elektronskim putem, putem sajta www.upisi.edu.me ili u školi. Takođe, upis učenika u osnovne muzičke škole obavljen je elektronskim putem.

Skupština Crne Gore donijela je 27. maja 2021. godine Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, kojim se utvrđuje pravo na besplatne udžbenike za učenike osnovnih škola, o trošku državnog budžeta.

U pogledu obrazovnog procesa tokom pandemije, 24. avgusta 2021. godine održan je drugi sastanak Radne grupe za organizaciju i praćenje obrazovnog procesa tokom pandemije COVID-19.

Nastavni proces u školama počeo je 1. septembra, ali školski čas traje 30 minuta, a nastavni planovi i programi su jedinstveni i prilagođeni tom trajanju. Obavezno je mjerenje temperature i dezinfekcija ruku na ulazu u škole. Nošenje maski je stroga preporuka Zavoda za javno zdravlje i Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, ali Ministarstvo ne može da vrati iz škole nijedno dijete koje ne nosi masku, zbog njihovog zakonskog prava na obrazovanje.

2020

Program za podršku talentovanim učenicima (2020-2022) je usvojen u januaru 2020. godine. Program je nastavak aktivnosti na polju rada sa učenicima koji pokazuju sklonost ka određenim oblastima. Opšti cilj Programa je stvaranje sistemskih uslova za kvalitetno osnovno i srednje obrazovanje i vaspitanje talentovanih učenika.

Projekat #UčiDoma

Na osnovu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, na prijedlog Instituta za javno zdravlje Crne Gore, Ministarstvo zdravlja je donijelo Naredbu za preduzimanje privremenih mjera za sprečavanje unošenja u zemlju, suzbijanje i sprečavanje prenošenja novog koronavirusa na osnovu koje je obustavljen obrazovno-vaspitni rad od 16. marta 2020. godine.

Ministarstvo prosvjete je od 23. marta 2020. godine počelo sa primjenom novog koncepta nastave na daljinu. Projekat #UčiDoma je podrazumijevao snimanje i emitovanje predavanja, u skladu sa nastavnim planom i programom, iz većine nastavnih predmeta za osnovnu školu. Snimljeno je oko 1.700 predavanja. U realizaciji projekta učestvovala su 182 nastavnika iz 35 škola. Emitovanje sadržaja za osnovnu školu se vršio na dva televizijska kanala, YouTube kanalu #UčiDoma, web sajtu izrađenom za ovu namjeru www.ucidoma.me, kao i na mobilnoj aplikaciji. Snimana su i emitovana predavanja i na albanskom jeziku. Realizacijom ovog projekta obezbijeđen je kontinuitet nastavnog procesa i omogućeno učenicima sticanje novih znanja, odnosno produbljivanje već usvojenih, kao i razvijanje vještina. U funkcijije i novi eDnevnikMNE za roditelje, gdje se nalaze informacije o ocjenama i vladanju djeteta.

Upis u osnovne škole za školsku 2020/2021. godinu je počeo 18. maja 2020. godine. Zakazivanje termina za testiranje djece se obavljalo elektronskim putem.

Početak školske godine je, na preporuku Instituta za javno zdravlje, odgođen za 1. oktobar, zbog procjene zdravstvenih vlasti da početak školske godine nosi rizik po zdravlje djece zbog neizvjesnog razvoja epidemiološke situacije koja je još uvijek složena. Odluka o odgađanju se odnosi na škole i vrtiće, a Institut za javno zdravlje i predstavnici sistema obrazovanja definisali su jasne preporuke koje se odnose na ponašanje, poštovanje distance, rada u grupama, dezinfekciju vaspitno-obrazovnih ustanova, itd.

Za učenike od prvog do šestog razreda nastava će se odvijati u učionicama, dok je za učenike od sedmog do devetog razreda predviđeno online praćenje nastave. Komunikacija sa učenicima koji prate online nastavu će se odvijati preko TEAMS platforme.

Od drugog polugodišta školske 2020/21. godine škole imaju mogućnost da, u skladu sa prostornim mogućnostima, realizuju obrazovno-vaspitni proces u ustanovi za sve učenike ili da se grupe učenika sedmično smjenjuju u školi i online. Nastava u školi je obavezna za učenike prvog ciklusa (I, II, III razreda osnovne škole) i po mogućnosti IX razreda.

2019

Vlada Crne Gore usvojila je Strategiju inkluzivnog obrazovanja u Crnoj Gori (2019-2025). U njenoj izradi učestvovali su Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Ministarstvo zdravlja, Zavod za školstvo, Centar za stručno obrazovanje, predstavnici ustanova obrazovanja i vaspitanja i nevladinog sektora.

Strategija određuje dalje pravce razvoja obrazovanja za djecu s posebnim obrazovnim potrebama. Dokument predstavlja nastavak realizacije mjera Strategije inkluzivnog obrazovanja koja je obuhvatila period od 2014. do 2018. godine i oslanja se na obavezujuća međunarodna načela, standarde i preporuke Konvencije o pravima osoba s invaliditetom.

Vizija Strategije inkluzivnog obrazovanja se operacionalizuje kroz sljedeće strateške ciljeve:

  • Obezbijediti i primijeniti dostupnost i pravičnost obrazovanja za svu djecu zajedno sa vršnjacima kroz neophodnu međusektorsku podršku
  • Osigurati i sprovesti jednakost i kontinuitet inkluzivnog obrazovanja kroz uspješnu saradnju unutar i između sektora i tranziciju sa jednog nivoa obrazovanja na sljedeći
  • Podržati i unapređivati kvalitet inkluzivnog obrazovanja kroz jačanje školskih politika, kulture i prakse.

Nakon usvajanja Strategije inkluzivnog obrazovanja 2019-2025 osnovana je Radna grupa za praćenje impementacije strategije. Knjiga pravila za orijentaciju djece sa posebnim obrazovnih porebama je poboljšana i usklađena sa Zakonom, Strategijom i više je orijentisana na funkcionalnu procjenu.

U školskoj 2019/2020 godini CLIL pristup nastave je uveden u četiri nova razreda prvih razreda osnovnih škola. Budući da je ovo pristup koji se nastavlja iz godine u godinu, u ovom se trenutku nastava CLIL-a sprovodi u 12 različitih osnovnih škola, u četiri razreda od prvog do trećeg razreda. U septembru 2019. godine započela je obuka CLIL-a za novu grupu nastavnika koji će sljedeće školske godine primijeniti CLIL pristup u obrazovanju.

Program za podršku talentovanim učenicima (2020-2022) je izrađen. Strategija za razvoj i podršku nadarenih učenika (2015–2019) bila je namijenjena pružanju podrške okruženju u školi i pružanju šanse da svako dijete razvije svoje sposobnosti ili izuzetne sposobnosti u potpunosti. Program za podršku talentovanim učenicima (2020-2022) nastavak je aktivnosti na polju rada sa učenicima koji pokazuju sklonost ka određenim oblastima. 

Vlada Crne Gore je usvojila Program za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori s Akcionim planom za 2019-2021. Ciljevi su: Poboljšana prevencija vršnjačkog nasilja u obrazovno-vaspitnim ustanovama i smanjena pojava vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama. U 30 objekata obrazovno-vaspitnih ustanova organizovaće se službe fizičke zaštite sa ciljem sprječavanja vandalizma i nasilja.

Urađene su Smjernice i procedure za obezbjeđivanje sigurnog okruženja za djecu sa posebnim obrazovnim potrebama, edukovan kadar u resursnim centrima.

Ministarstvo prosvjete je donijelo Pravilnik o načinu ocjenjivanja učenika u osnovnoj školi. Ovim Pravilnikom se utvrđuju vrste ocjena i način ocjenjivanja znanja i vladanja učenika po progamu osnovne škole. Ocjenjivanje u smislu ovog Pravilnika podrazumijeva praćenje, provjeravanje i vrednovanje znanja i vladanja učenika. Učenici sa posebnim obrazovnim potrebama koji su usmjereni na obrazovne programe sa prilagođenim izvođenjem ocjenjuju se na osnovu ostvarenosti obrazovno-vaspitnih ishoda i standarda postignuća u skladu sa Individualnim razvojno-obrazovnim programom (IROP).