Skip to main content
European Commission logo

Eurydice

EACEA National Policies Platform:Eurydice
Guidance and counselling in early childhood and school education

Montenegro

12.Crna Gora:Obrazovna podrška i smjernice

12.4Guidance and counselling in early childhood and school education

Last update: 14 December 2023

Stručna podrška i vođenje

U školama se za djecu obezbjeđuje stručna podrška od strane stručnih saradnika: pedagoga, psihologa, defektologa. Stručna služba (pedagog, psiholog, defektolog) učestvuje u osmišljavanju školskih aktivnosti, plana rada, sprovodi individualne i grupne modele rada (razgovori, savjetovanja, radionice i sl.), učestvuje u preventivnim aktivnostima sa i za učenike u svim oblastima od značaja za razvoj djece, prati postignuća djeteta, kontekst, okolnosti, dinamiku u kojoj odrasta.Takođe, za djecu s posebnim obrazovnim potrebama u izradi, primjeni i praćenju IROP-a, stručna služba sprovodi podršku za dijete (individualno/grupno); savjetuje nastavnike i roditelje, pomaže u izradi nastavnog materijala za provjeru znanja, određuje i prati rad asistenata i dr. 

Psihološko savjetovanje

Normativi za zapošljavanje psihologa ukazuju na to da škola treba da ima najmanje 1000 učenika da bi stekla pravo da zaposli psihologa.

Psiholog ima značajnu ulogu u savjetovanju učenika, roditelja, nastavnika.

Savjetovanje se sprovodi u svim oblastima života djeteta i ima za cilj da doprinose njegovom razvoju i akademskom postignuću. Savjetovanje je usmjereno na jačanje sopstvenih kapaciteta za učenje i rad, kao i socijalnih relacija, prevazilaženje kriznih situacija (stres, trauma, izazovi), postojanje sumnji na nasilje i zlostavljanje.

Savjetovanje posebno uključuje roditelje s ciljem stvaranja ambijenta za rast i razvoj djece, podrške u porodičnim izazovnim situacijama, davanja instrukcija za napredak djeteta i dr.

Karijerno savjetovanje

Karijereno savjetovanje sprovode stručni saradnici, ali i nastavnici. Ova vrsta savjetovanja ima za cilj da identifikuje prioritete, mjere i aktivnosti, koje će svim pojedincima (mladima i odraslima) obezbijediti podršku u prepoznavanju i razvoju njihovih sposobnosti, razvoju znanja i vještina koje su im neophodne za cjeloživotno vođenje karijere u skladu sa njihovim sposobnostima, interesima, osobinama i potrebama na tržištu rada. Savjetovanje se sprovodi kroz tematske radionice, inidividualne razgovore (psiholog), procjene potrebe, sposobnosti, vještine i interesovanja (psiholog). Takođe, kroz karijerno savjetovanje se dobijaju informacije o mogućnostima zapošljavanja, stanju na tržištu rada i potencijalnim poslodavcima, informacije o obrazovnim programima za srednje škole i zahtjevima za upis, kao i informacije o zanimanjima i njihovim zahtjevima,  usklađenosti ličnih karakteristika sa tim zahtjevima i dr. Karijerno savjetovanje podrazumijeva saradnju sa centrima za informisanje i profesionalno savjetovanje (CIPS). CIPS je organizovan u opštinama Bar, Berane, Bijelo Polje, Herceg Novi, Nikšić, Mojkovac, Pljevlja, Podgorica.

Za djecu s posebnim obrazovnim potrebama osmišljen je obrazac za Individualni tranzicioni plan (ITP-1, ITP-2, ITP-3) koji se odnose na profesionalnu orjentaciju, vođenje i tranziciju, a samim tim uključuje i karijerno savjetovanje. Detalji su dati u 12.8.

U saradnji sa Evropskom trening fondacijom (ETF) i Međunarodnom organizacijom rada (ILO) urađen je nacrt "Pregled nacionalnog sistema podrške razvoju karijere" ("National career development support system reviews"). Takođe, u pripremi je metodološki okvir za praćenje svršenih srednjoškolaca.