Skip to main content
European Commission logo

Eurydice

EACEA National Policies Platform:Eurydice
National reforms in early childhood education and care

Montenegro

14.Ongoing reforms and policy developments

14.1National reforms in early childhood education and care

Last update: 14 December 2023
On this page

2022

U toku je realizacija pravaca razvoja kroz treću Strategiju ranog i predškolskog vaspitanja i obrazovanja za period 2021-2025Oblast predškolsko vaspitanje i obrazovanje je regulisana Zakonom, u cilju da svakom djetetu obezbijedimo najbolji početak, odnosno imajući u vidu da je kod djece neurološki razvoj najintenzivniji u periodu predškolskog vaspitanja i obrazovanja, smatrali smo za potrebnim da nastavimo sa razvojem ovog nivoa obrazovanja kroz pripremu nove Strategije ranog i predškolskog vaspitanja i obrazovanja za period 2021–2025. godine. 

U skladu sa Strategijom ranog i predškolskog vaspitanja i obrazovanja za period 2021-2025 u toku je reforma Programa za ovaj nivo obrazovanja na kojem radi Zavod za školstvo. Strategija kroz Operativi cilj 2 teži osavremeniti postojeći Plan i program za oblast predškolskog vaspitanja i obrazovanja u svijetlu naučnih saznanja i najboljih međunarodnih praksi koje vode sveukupnom razvoju potencijala svakog djeteta i unaprijediti sistem za obezbjeđivanje kvaliteta u skladu sa EU okvirom za visokokvalitetno predškolsko obrazovanje i vaspitanje do 2025. godine. 

2021

U vezi sa vaspitno-obrazovno procesom tokom pandemije, 24. avgusta 2021. godine održan je drugi sastanak Radne grupe za organizaciju i praćenje vaspitno-obrazovnog procesa tokom pandemije COVID-19. Odlučeno je da predškolske ustanove obavljaju vaspitno-obrazovni rad kao i do sada, bez promjena.

U saradnji sa UNICEF-om u toku je program Sveobuhvatan i kvalitetan razvoj adekvatnog ranog učenja za svu djecu. U oblasti inkluzivnog obrazovanja i rada sa RE zajednicom realizovano je sljedeće:

  • Fokus grupe sa roditeljima u cilju procjene potreba i razvoja tematskih obrazovnih programa sa modulima za grupe u riziku.
  • Program tematske edukacije roditelja sa modulima za grupe u riziku.
  • Sprovedena je obuka o radu sa RE populacijom na temu „Aktivnosti i materijali za rad u vrtiću“.
  • Definisan je opis i obim djelatnosti, izabrani centri izvrsnosti kao jezgro inovativnih i savremenih znanja iz različitih oblasti vaspitno-obrazovnog rada.
  • Osmišljen je edukativni paket podrške ranom razvoju djece na bolničkom liječenju.
  • Izrađen je okvir za model saradnje vrtića, dnevni boravak: Pljevlja, Golubovci, Kotor.
  • Organizovan je onlajn sajam najreprezentativnijih praksi svake predškolske ustanove tokom Covid 19.
  • U vrtićima su organizovani sajmovi u cilju podsticanja upisa u vrtiće i promocije zanimanja vaspitača.

Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj 8. oktobra 2021. godine usvojila Strategiju ranog i predškolskog vaspitanja i obrazovanja (2021-2025) sa Akcionim planom. Imajući u vidu da u Crnoj Gori i dalje postoji prostor za unaprijeđenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, strateški cilj u naredne četiri godine je: Obezbjeđivanje jednakih šansi za rani razvoj sve djece u Crnoj Gori kroz jačanje dostupnosti, kvaliteta i pravednosti PVO. 

Da bi se postigao postavljeni strateški cilj neophodno je ispuniti tri opšta operativna cilja i to:

Opšti operativni cilj 1: Povećanje obuhvata djece predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem;

Opšti operativni cilj 2: Unapređenje i obezbjeđivanje kvaliteta predškolskog vaspitanja i obrazovanja;

Opšti operativni cilj 3: Unapređenje šansi za rani razvoj djece iz osjetljivih grupa.

2020

U skladu sa Programom rada Vlade za 2020. godinu, Ministarstvo prosvjete dužno je da pripremi novu Strategiju predškolskog obrazovanja sa Akcionim planom. Ministarstvo prosvjete je formiralo Radnu grupu koju čine predstavnici Ministarstva prosvjete, Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva zdravlja, javnih predškolskih ustanova, Filozofskog fakulteta. Zadatak Radne grupe je da pripremi predlog Strategije predškolskog obrazovanja sa Akcionim planom, do kraja IV kvartala 2020. godine. Objavljen je poziv za javnu raspravu o Nacrtu Strategije predškolskog vaspitanja i obrazovanja za period 2021-2025.

#IgrajSeDoma je moto koji je predstavljao zabavan način animiranja djece u situaciji kada je suspendovan rad vrtića i predškolskih ustanova u toku COVID pandemije. U saradnji sa kancelarijom UNICEF-a u Crnoj Gori urađeni su kratki sadržaji sa ciljem da budu inspiracija, ideja, pokazatelj roditeljima na koji način da rade sa svojom djecom. Vaspitači su na snimcima edukovali roditelje kako da naprave određeni didaktički materijal i kako da podstiču razvoj svoje djece na kvalitetan način.

Tokom pauze izazvane epidemijom koronavirusa, roditeljima predškolaca je bilo omogućeno da koriste pripremljeni materijal za rad sa djecom, koji je bio objavljen na web stranici http://www.skolskiportal.edu.me/. U saradnji sa kancelarijom UNICEF-a u Crnoj Gori urađeni su kratki video sadržaji sa ciljem da budu inspiracija, ideja, pokazatelj roditeljima na koji način da rade sa svojom djecom pod nazivom #IgrajSeDoma. Vaspitači su na snimcima edukovali roditelje kako da naprave određeni didaktički materijal i kako da podstiču razvoj svoje djece na kvalitetan način. Takođe, urađena je zbirka najbolje prakse i strukturisanih aktivnosti koje se izvode ljeti na teme: grad, selo. planina, more. U tom maniru urađeni su video snimci koji pokazuju kako se strukturisanim predškolskim ambijentalnim aktivnostima podstiče razvoj djeteta tog uzrasta u svim prilikama, planina, grad, more i gradi odgovorno roditeljstvo prema zdravlju djeteta i okoline. Uslijedio je materijal kroz komunikacionu strategiju za rad u kontekstu COVID 19.

Program Mladi sportisti je prilagođen za implementaciju kod kuće u saradnji sa NVO Specijalna olimpijada i UNICEF-om. Pripremljeni su video materijali za roditelje i djecu, te Vodič za roditelje a dostupni su na društvenim mrežama. Za 240 porodica djece koja pohađaju ovaj program u vrtićima. obezbijeđeni su paketi sa opremom i pratećim materijalima.

Upis u vrtiće za ovu godinu je organizovan elektronskim putem.

Institut za javno zdravlje i predstavnici sistema obrazovanja definisali su jasne preporuke koje se odnose na ponašanje, poštovanje distance, dezinfekciju vaspitno-obrazovnih ustanova itd.

        

2019

Prema podacima MONSTAT-a (Uprava za statistiku) procenat obuhvata djece uzrasta od 3 do 6 godina iznosi 72,62%, što je značajno više u odnosu na protekle tri godine.

Strategija ranog i predškolskog obrazovanja u Crnoj Gori (2016-2020) koja propisuje porast obuhvata djece predškolskim obrazovanjem kao cilj, postigla je svoje maksimalne ciljeve jer je došlo do značajnog povećanja upisa djece. Za 2016/2017. godinu procenat upisane djece je iznosio 58,66% dok je taj procenat za 2018/2019, 72,62%.

Vlada Crne Gore je usvojila Strategiju inkluzivnog obrazovanja u Crnoj Gori (2019-2025). U tom smislu tokom 2019. godine veliki fokus je stavljen na rani razvoj, odnosno podršku djeci u predškolskim ustanovama (rana intervencija, obuka, prilagođavanje radu, pristup).