Skip to main content
European Commission logo

Eurydice

EACEA National Policies Platform:Eurydice
Crna Gora:Politički, socijalni i ekonomski osnov i trendovi

Montenegro

1.Crna Gora:Politički, socijalni i ekonomski osnov i trendovi

Last update: 14 December 2023

Crna Gora je zvanično proglasila svoju nezavisnost 2006. godine. Crna Gora ima oko 623 000 stanovnika. U novembru 2010. godine, Crna Gora je prihvaćena kao kandidat za započinjanje pregovora o članstvu u Evropskoj uniji (EU). Što pristupanje EU bude bliže, Crna Gora će morati da značajno poveća svoju konkurentnost i revidira svoje politike koje se odnose na zapošljavanje, razvoj vještina i tehnološke inovacije.

Budući da obrazovanje predstavlja ključni faktor  razvoja društva u ovoj oblasti  se u Crnoj Gori konstantno sprovode reforme, kako bi obrazovni sistem postao prepoznatljiv  po svojoj usaglašenosti sa modernim trendovima i kvalitetom u regionu i šire. Posljednih godina reforme su sprovođene na svim nivoima obrazovanja. Reformama su prethodile izmjene i dopune zakonodavstva za odgovarajuće nivoe obrazovanja  i njihovo usklađivanje sa zakonodavstvom EU.

Naši budući trendovi i nastojanja u oblasti obrazovanja će se odnositi na:

1. Dalji razvoj socijalnog partnerstva i aktivno učešće partnera u planiranju, organizaciji i sprovođenju obrazovanja i obuke, čime će se obezbijediti bolja usklađenost sa potrebama tržišta rada.

2. Poboljšanje fleksibilnosti stručnog obrazovanja i obuke kroz razvoj modularizovanih nastavnih planova na osnovu stručnih i ključnih kompetencija, čime se obezbjeđuje  stručno znanje  koje, preko zbornih modula, zadovoljava posebna interesovanja i afinitete učenika.

3. Razvoj indikatora za provjeru kvaliteta ustanove, definisanje procedura evaluacije nastavnih planova i programa, kao i sama evaluacija, doprinijeće poboljšanju kvaliteta obrazovanja.

4. Sprečavanje ranog napuštanja škole, imajući u vidu kompleksnost istog i uticaj na pojedince i društvo uopšte. Razvoj sistema karijerne orijentacije za sve vidove obrazovanja.

5. Poboljšanje inicijalnog i kontinuiranog stručnog usavršavanja nastavnog osoblja je prepoznato kao ključni faktor kvaliteta obrazovanja. Posebna pažnja će biti posvećena edukaciji nastavnika praktične nastave.

6. Pronalaženje načina za uključivanje predstavnika lokalne zajednice i poslodavaca u finansiranje obrazovanja u mjeri u kojoj je to moguće, što bi trebalo da podstakne bolju saradnju između škola i lokalne zajednice. Priprema za implementaciju modela finansiranja po stanovniku, što bi moglo obezbijediti efikasnije upravljanje troškovima, uz veću autonomiju škole i lokalne zajednice. Biće podstaknuto jačanje uloge škole.

7. Jedan od prioriteta u narednom periodu je definisanje upisne politike koja će odražavati  potrebe tržišta rada, kao i zahtjeve srednjoročne i dugoročne razvojne politike u Crnoj Gori, uključujući i dalji rad na stvaranju relevantnih uslova rada u školama, poboljšanju školske opreme i nastavnih sredstava i razvoju udžbenika i relevantnih materijala za učenje.

8. Međunarodni kontekst će biti uzet u obzir u predviđenim aktivnostima.

9. Povezivanje visokog obrazovanja i tržišta rada i povećanje preduzetničkog i inovativnog karaktera obrazovanja.

10. Udio stanovništva sa visokim obrazovanjem starosti od 30-34 godine treba da iznosi najmanje 40% u 2020. godini.

11. Uspostavljanje modela cjeloživotnog učenja na osnovu dobre međunarodne prakse.

12. Visoko obrazovanje usmjereno na istraživanje.

13. Uspostavljanje Nacionalnog okvira kvalifikacija će osigurati kvalitet kvalifikacija, te vezu i uporedivost ishoda, koji se postižu kroz različite vidove učenja.

 Detaljne informacije o Crnoj Gori  mogu se naći na web adresi www.me