Skip to main content
European Commission logo
EACEA National Policies Platform:Eurydice
Crna Gora:Vrednovanje neformalnog i informalnog učenja

Montenegro

8.Crna Gora:Obrazovanje i osposobljavanje odraslih

8.5Crna Gora:Vrednovanje neformalnog i informalnog učenja

Last update: 14 December 2023

U članu 28 Zakona o obrazovanju odraslih koji se odnosi na provjeravanje i dokazivanje znanja predviđeno je da odrasli mogu, radi sticanja nacionalne stručne kvalifikacije, odnosno ključne vještine provjeravati, potvrđivati, odnosno dokazivati znanje, vještine i kompetencije, bez obzira na način njihovog sticanja, u skladu sa posebnim propisom kojim se uređuju nacionalne stručne kvalifikacije.

Ovaj član Zakona daje mogućnosti priznavanja neformalno i informalno stečenih znanja i vještina.

Zakon o nacionalnim stručnim kvalifikacijama omogućava pojedincima sticanje nacionalno priznate stručne kvalifikacije na različite načine:

  • završetkom modula kada je javno važeći obrazovni program urađen na osnovu više standarda zanimanja;
  • provjerom znanja, vještina i kompetencija nakon završetka programa obrazovanja odraslih u skladu sa Ispitnim katalogom;
  • direktnom provjerom znanja, vještina i kompetencija u skladu sa Ispitnim katalogom.

Obrazovni program, čijim završetkom se stiče kvalifikacija nivoa obrazovanja, bazira se na više standarda zanimanja. Stručna kvalifikacija bazira se na jednom standardu zanimanja. Ukoliko je obrazovni program modularizovan, završetkom određenog modula koji se bazira na standardu zanimanja moguće je steći stručnu kvalifikaciju. Dakle, modularizovani obrazovni programi stručnog obrazovanja omogućavaju licima koja su napustila obrazovanje, odraslim koji žele da postupno stiču nivo obrazovanja ili učenicima s posebnim obrazovnim potrebama da steknu stručnu kvalifikaciju za dio programa (modul).

Stručna kvalifikacija stiče se i provjerom nakon završenog programa obrazovanja u skladu sa ispitnim katalogom. Ispitni katalog priprema se na osnovu standarda zanimanja i standarda kvalifikacije, a donosi ga Nacionalni savjet za obrazovanje. Ispitni katalog sadrži:naziv stručne kvalifikacije, uslove koje treba da ispunjava lice koje stiče stručnu kvalifikaciju, sadržaj provjere, nivo zahtjevnosti, način i mjerila provjeravanja, povezanost sa programom formalnog obrazovanja, kreditne tačke, obrazovni profil i nivo obrazovanja članova Ispitne komisije, uslove koje treba da ispunjava organizator obrazovanja odraslih i druge podatke od značaja za stručnu kvalifikaciju. Stručna kvalifikacija koja je stečena na ovaj način potvrđuje se sertifikatom i omogućava uključivanje na tržište rada.