Skip to main content
European Commission logo

Eurydice

EACEA National Policies Platform:Eurydice
Crna Gora:Druge dimenzije internacionalizacije u visokom obrazovanju

Montenegro

13.Crna Gora:Mobilnost i internacionalizacija

13.5Crna Gora:Druge dimenzije internacionalizacije u visokom obrazovanju

Last update: 14 December 2023

Evropska, globalna i interkulturalna dimenzija u razvoju kurikuluma

Stepen internacionalizacije u visokom obrazovanju može se gledati spolja i iznutra pri čemu se spoljna komponenta odnosi na mobilnost, partnerstva i promociju, dok se unutrašnja komponenta odnosi na prilagođavanje kurikuluma, nastavu na stranim jezicima, zajedničkim programima, međunarodno priznatim ishodima učenja i internacionalizaciji kampusa.

Strateški cilj razvoja visokog obrazovanja u Crnoj Gori je usaglašavanje sistema sa evropskim tendencijama u visokom obrazovanju zasnovanim na principima Bolonjske deklaracije i Lisabonske konvencije. Primjena ovih principa, između ostalog, dovela je do: uvođenja ECTS (European Credit Transfer System) - Evropskog sistema prenosa kredita; uvođenja "dopune diplome"  kao pratećeg dokumenta koji opisuje savladani program; uvođenja "zajedničke diplome" koje izdaju dvije ili više institucija; promocije evropske saradnje u obezbjeđivanju kvaliteta; definisanje postupka priznavanja prethodno stečenog znanja, kvalifikacija i diploma u skladu sa Lisabonskom konvencijom.

Strategija razvoja visokog obrazovanja u Crnoj Gori 2011-2020 kao jedan od ciljeva u ispunjavanju vizije razvoja visokog obrazovanja predviđa i njegovu sve veću internacionalizaciju mjerama koje se, između ostalog odnose na organizaciju nastave na engleskom jeziku kao i praćenje evropskih standarda u svim aspektima obezbjeđenja kvaliteta u visokom obrazovanju i daljoj implementaciji principa Bolonjske deklaracije.

Proces referenciranja Nacionalnog okvira kvalifikacija sa Evropskim okvirom kvalifikacija za cjeloživotno učenje i Okvirom kvalifikacija za evropski prostor visokog obrazovanja Crna Gora je završila u novembru 2014.g. Na ovaj način su i ishodi učenja koji definišu sadržane kvalifikacije postali transparentniji i međunarodno uporediviji.

Na nivou regiona Zapadnog Balkana, pod pokroviteljstvom Savjeta za regionalnu saradnju (RCC – Regional Cooperation Council) i Inicijative za reformu obrazovanja u Jugoistočnoj Evropi (ERISEE), radi se na uzajamnom priznavanju akademskih kvalifikacija, kao i na pripremi i potpisivanju sporazuma o uzajamnom priznavanju tzv. regulisanih profesija za zemlje Zapadnog Balkana. Radna grupa za priznavanje akademskih kvalifikacija je osnovana u decembru 2017. godine, a čine je predstavnici nadležnih ministarstava, ENIC/NARIC kancelarija i agencija za obezbjeđenje kvaliteta. Očekuje se da će sporazumi za uzajamno priznavanje profesionalnih kvalifikacija za doktore medicine, stomatologe, arhitekte i građevinske inženjere biti potpisani u 2019. godini.

Partnerstva i mreže

Crna Gora učestvuje u pojedinim djelovima Erasmus+ programa u statusu partnerske zemlje. Za promovisanje i sprovođenje programa Erasmus+ u Crnoj Gori, u oblasti obrazovanja, nadležna je Nacionalna Erasmus+ kancelarija u Crnoj Gori. Ustanove iz Crne Gore mogu da učestvuju u određenim vrstama projekata u svakom od tri dijela programa Erasmus+ kao i u dijelu Žan Mone i Sport. Najviše mogućnosti postoji za mobilnost i projekte u visokom obrazovanju, a u okviru 3. ključne aktivnosti učestvujemo u sljedećim mrežama: Eurydice, Europass i Euroguidance (za posljednje dvije mreže je osnovana posebna Kancelarija za karijerno vođenje i savjetovanje), te EPALE (Evropska elektronska platforma za obrazovanje odraslih).