Skip to main content
European Commission logo

Eurydice

EACEA National Policies Platform:Eurydice
Crna Gora:Obrazovna podrška i smjernice

Montenegro

12.Crna Gora:Obrazovna podrška i smjernice

Last update: 14 December 2023

Vaspitanje i obrazovanje djece sa posebnim obrazovnim potrebama je dio jedinstvenog obrazovnog sistema i djelatnost od javnog interesa, i temelji se na  Zakonu o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama (2010) i njegovim Izmjenama i dopunama iz 2017.g. koji postavljaju pravni okvir i obavezu za dodatno unapređenje položaja i pružanja obrazovnih usluga djeci s posebnim obrazovnim potrebama, te posebnim zakonima kojima se uređuje predškolsko, osnovno, opšte i srednje stručno obrazovanje i vaspitanje.

Crnogorski obrazovni sistem za djecu s posebnim obrazovnim potrebama kao prvi izbor i imperativ postavlja inkluzivno obrazovanje u okviru redovnih škola o čemu govori stalni porast broja djece s posebnim obrazovnim potrebama u ovim ustanovama. Za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju koja se ne mogu obrazovati u školi, kada je to u njihovom najboljem interesu, vaspitanje i obrazovanje se ostvaruje u resursnim centrima zbog neophodne podrške i tijesne povezanosti obrazovanja, habilitacije i rehabilitacije.

Ciljevi vaspitanja i obrazovanja djece s posebnim obrazovnim potrebama su:

     1) obezbjeđivanje jednakih mogućnosti vaspitanja i obrazovanja za svu djecu;

     2) obezbjeđivanje odgovarajućih uslova koje omogućavaju optimalan razvoj;

     3) pravovremeno usmjeravanje i uključivanje u odgovarajući program vaspitanja i obrazovanja;

     4) individualni pristup;

     5) očuvanje ravnoteže fizičkog, intelektualnog, emocionalnog i socijalnog razvoja;

     6) uključivanje roditelja u proces habilitacije, rehabilitacije i vaspitanja i obrazovanja;

     7) kontinuiranost programa vaspitanja i obrazovanja;

     8) cjelovitost i kompleksnost vaspitanja i obrazovanja;

     9) organizovanje vaspitanja i obrazovanja što bliže mjestu boravka;

     10) obezbjeđivanje adekvatne obrazovne tehnologije;

     11) obezbjeđivanje tehničke pomoći djeci s posebnim obrazovnim potrebama.

Strategija inkluzivnog obrazovanja (2014–2018)  teži da se djeci s posebnim obrazovnim potrebama omogući pristup obrazovanju, uz racionalno i operativno obezbjeđenje postizanja razvojnih i obrazovnih postignuća kroz individualizovanu, dodatnu podršku.  Ovaj opšti cilj operacionalizuje se kroz sljedeće zadatke:

  • Sprovesti ranu detekciju, intervenciju, učenje, razvoj i psihosocijalnu podršku djeci i njihovim roditeljima;
  • Djeci s posebnim obrazovnim potrebama omogućiti pristup, kontinuitet kvalitetnog obrazovanja koje će ih osposobiti za samostalan život i rad;
  • Obezbijediti podršku za proces nastave i učenja na svim nivoima;
  • Unaprijediti bazično obrazovanje, specijalističko osposobljavanje i profesionalno usavršavanje nastavnog i stručnog kadra;
  • Poboljšati praćenje i evaluaciju obrazovnih i razvojnih postignuća djece.

Sistem obrazovanja i vaspitanja usmjeren je na razvijanje demokratskih vrijednosti i stvaranje okruženja bez socijalne isključenosti ili drugih oblika diskriminatornog postupanja. Opštim Zakonom o obrazovanju i vaspitanju (član 9a) propisuje se zabrana diskriminacije u oblasti obrazovanja i vaspitanja.

U radu sa djecom romske i egipćanske populacije fokus se stavlja na njihovu integraciju, poboljšanje školskog i socijalnog postignuća, a programi uključivanja djece romske i egipćanske populacije kontinuirano se sprovode na svim nivoima vaspitanja i obrazovanja u Crnoj Gori.

Broj romske i egipćanske djece u osnovnom obrazovanju povećava se iz godine u godinu i postoji pozitivan trend kada je u pitanju njihovo osnovno obrazovanje.  

Učenici romske i egipćanske populacije se upisuju u srednje škole u kojima se nastava izvodi na crnogorskom i ostalim jezicima u službenoj upotrebi u većini slučajeva po principu afirmativne akcije. Za upisane učenike srednjih škola ove populacije Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta u saradnji sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja obezbjeđuje besplatne udžbenike, a stipendije Ministarstvo za ljudska i manjinska prava.

Aktivnosti na unapređenju obrazovanja romske i egipćanske djece, definisane Strategijom za poboljšanje položaja Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2016-2020, u velikoj mjeri su u fazi implementacije.Kao najvažnije prepoznate aktivnosti su:

- Povećanje stepena upisa i smanjenje drop-outa na svim nivoima obrazovanja;

- Povećanje stepena upisa romske i egipćanske djece u predškolsko obrazovanje;

- Pospješivanje školskog uspjeha romske i egipćanske djece;

- Posebne mjere usmjerene na smanjenje drop-outa;

- Podizanje svijesti o značaju obrazovanja.

U školama se za svu djecu obezbjeđuje stručna podrška od strane stručnih saradnika: pedagoga, psihologa, defektologa. Karijerno savjetovanje sprovode stručni saradnici, ali i nastavnici. Strateški okvir za karijerno savjetovanje dat je Strategijom cjeloživotne karijerne orijentacije u Crnoj Gori (2016-2020) koja predstavlja nastavak mjera i aktivnosti definisanih u Nacionalnoj strategiji cjeloživotne karijerne orijentacije u Crnoj Gori (2011-2015), a temelji se na dostignutom nivou razvoja karijerne orijentacije u Crnoj Gori, kao i na potrebi da se dalje nadograđuje i institucionalno unapređuje sistem karijerne orijentacije kroz definisanje prioriteta, mjera i aktivnosti, potrebnih za njihovo ostvarivanje. Shodno Strategiji osnovni ciljevi u oblasti karijerne orijentacije su:

  • omogućiti dostupnost informacija o mogućnostima učenja, sticanja kvalifikacija i zapošljavanja svakom pojedincu, u svim periodima    njegovog života;
  • omogućiti usluge karijernog savjetovanja i usmjeravanja svakom pojednicu, bez obzira na njegove godine, pol, nacionalnost, porijeklo, imajući u vidu potrebe pojedinca i društva;
  • pružiti podršku mladim i odraslim za zapošljivost i preduzetništvo, kao i unapređenje odgovornosti za vlastito djelovanje u razvoju karijere kako bi se izbjegla nezaposlenost;
  • skratiti vrijeme prelaska iz obrazovanja u svijet rada kroz razvoj vještina upravljanja karijerom.