Skip to main content
European Commission logo

Eurydice

EACEA National Policies Platform:Eurydice
Crna Gora:Organizacija i upravljanje
Montenegro

Montenegro

1.Crna Gora:Organizacija i upravljanje

Last update: 11 June 2025

U cilju postizanja temeljnih principa u cjelokupnom obrazovnom sistemu, kontinuirano se ulažu napori da se, između ostalog, unaprijedi sistem upravljanja. Ovo uključuje obezbjeđivanje većeg učešća svih zainteresovanih strana u procesu donošenja odluka, kao i izgradnju partnerstava.

Aktivnosti planiranja, sprovođenja i revizije obrazovne politike na svim nivoima obrazovanja – od osnovnog, preko srednjeg, do visokog obrazovanja – u nadležnosti su Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija. U cilju sprovođenja obrazovne politike i obezbjeđenja kvaliteta, Vlada je osnovala Nacionalni savjet za obrazovanje i Savjet za kvalifikacije.

Savjet za visoko obrazovanje je tijelo odgovorno za unapređenje i razvoj visokog obrazovanja. Analizira stanje i dostignuća u visokom obrazovanju i daje stručne prijedloge Ministarstvu i Vladi.

Aktivnosti vezane za obezbjeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju sprovodi Agencija za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja, u skladu sa evropskim standardima i smjernicama.

Zavod za školstvo definiše i obezbjeđuje kvalitet obrazovanja u školama i vrtićima, pored obavljanja razvojnih, savjetodavnih i istraživačkih aktivnosti u oblasti preduniverzitetskog obrazovanja, dok je Centar za stručno obrazovanje zadužen za razvoj, savjetodavnu podršku i istraživanja u oblasti stručnog obrazovanja (obrazovanje mladih i odraslih).

Ispitni centar sprovodi eksterno vrednovanje znanja, vještina i kompetencija.

Zavod za udžbenike i nastavna sredstva zadužen je za pripremu i izdavanje udžbenika i drugih nastavnih sredstava za preduniverzitetsko obrazovanje.

Obrazovni sistem Crne Gore obuhvata:
•    predškolsko obrazovanje
•    osnovno obrazovanje
•    opšte srednje obrazovanje (gimnazija)
•    stručno obrazovanje
•    obrazovanje lica sa posebnim potrebama
•    obrazovanje odraslih
•    visoko obrazovanje

Svaki nivo obrazovanja regulisan je posebnim zakonima, dok se Opšti zakon o obrazovanju odnosi na cjelokupan obrazovni sistem.

Predškolsko obrazovanje obuhvata djecu do polaska u osnovnu školu. Djeca do tri godine borave u jaslicama, dok djeca od tri godine do polaska u školu borave u vrtićima. Iako predškolsko obrazovanje nije obavezno, Strategija ranog i predškolskog vaspitanja i obrazovanja za period 2021–2025 postavlja kao jedan od ciljeva povećanje obuhvata djece predškolskim obrazovanjem, posebno one starije od tri godine. Ostala dva strateška cilja su unapređenje i obezbjeđenje kvaliteta predškolskog obrazovanja i poboljšanje šansi za rani razvoj djece iz ranjivih grupa.

Osnovno obrazovanje je obavezno za svu djecu od šeste do petnaeste godine i traje devet godina. Podijeljeno je u tri ciklusa.

Opšte srednje obrazovanje (gimnazija) traje četiri godine. Po završetku četvrtog razreda, učenici polažu eksterni maturski ispit. Završetkom gimnazije stiče se opšti uslov za upis na univerzitete.

Takođe, obrazovni sistem Crne Gore inkluzivno obrazovanje u redovnim školama vidi kao prvi izbor i imperativ za djecu i mlade sa posebnim obrazovnim potrebama.

Stručno obrazovanje se realizuje kao niže stručno obrazovanje (dvogodišnje), srednje stručno obrazovanje (trogodišnje i četvorogodišnje) i postsrednje netercijarno obrazovanje. Učenici koji završe četvorogodišnje programe i polože eksterni stručni ispit mogu se zaposliti ili nastaviti obrazovanje.

Obrazovanje odraslih promoviše se među različitim ciljnim grupama (osobe koje su napustile školovanje, kvalifikovana ili nekvalifikovana nezaposlena lica, zaposleni).
Obrazovanje odraslih može biti:
•    formalno obrazovanje
•    neformalno obrazovanje ili učenje
•    informalno učenje
•    samostalno učenje

Obrazovanje odraslih može se odnositi na sticanje osnovne funkcionalne pismenosti/osnovnog obrazovanja, obrazovanje za sticanje i unapređenje ključnih vještina i kompetencija, kao i obrazovanje po javno važećem obrazovnom programu ili dijelu programa, na osnovu kojeg se stiče nivo obrazovanja, odnosno jedna ili više stručnih kvalifikacija.

Obrazovne ustanove u Crnoj Gori na svim nivoima mogu biti javne ili privatne. Obrazovanje se pruža putem predškolskih ustanova, škola, obrazovnih centara, resursnih centara i organizatora obrazovanja odraslih, ili kao obrazovanje kod kuće. Visokoškolske ustanove takođe mogu biti javne ili privatne, i mogu biti: univerzitet, fakultet, umjetnička akademija i postsrednja netercijarna škola. One obavljaju djelatnost nakon završetka postupka licenciranja i dobijanja licence za rad.

U skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, visoko obrazovanje se realizuje po modelu 3+2+3. Na visokoškolskim ustanovama se izvode sljedeći studijski programi:
•    osnovne studije, 180 ECTS
•    master (postdiplomske) studije, 120 ECTS
•    doktorske studije, 180 ECTS

Studijski programi mogu biti interdisciplinarni, organizovani iz najmanje dvije oblasti. Osnovne i postdiplomske studije mogu biti akreditovane kao akademske ili primijenjene. Doktorske studije mogu biti akreditovane kao akademske.

Programi prvog ciklusa mogu biti organizovani kao integrisane osnovne i master studije sa 300 ili 360 ECTS. Lica koja steknu diplomu završetkom integrisanih studija mogu direktno upisati doktorske studije.