Skip to main content
European Commission logo

Eurydice

EACEA National Policies Platform:Eurydice
Crna Gora:Ponuda koja se odnosi na posebne obrazovne potrebe u okviru redovnog obrazovanja

Montenegro

12.Crna Gora:Obrazovna podrška i smjernice

12.1Crna Gora:Ponuda koja se odnosi na posebne obrazovne potrebe u okviru redovnog obrazovanja

Last update: 14 December 2023

Definicija ciljne grupe

Na douniverzitetskom nivou koristi se termin posebne obrazovne potrebe i obuhvata djecu sa:

  • smetnjama u razvoju (tjelesne, intelektualne, senzorne, spektar autizma i kombinovane), i
  • teškoćama u razvoju (govorno-jezičke, ponašanje, učenje, teška hronična i dugotrajna oboljenja, teškoće zbog emocionalne, socijalne, jezičke i kulturološke deprivacije).

Vaspitanje i obrazovanje djece sa posebnim obrazovnim potrebama ostvaruje se u predškolskoj ustanovi, u ustanovi osnovnog i opšteg srednjeg i stručnog obrazovanja i vaspitanja , kao i u resursnom centru. Kao prvi izbor i imperativ postavlja se inkluzivno obrazovanje u okviru redovnih škola o čemu govori stalni porast broja djece s posebnim obrazovnim potrebama u ovim ustanovama.

Škola, odnosno resursni centar je dužan da, po pravilu, u roku od 30 dana po upisu djeteta, donese individualni razvojno-obrazovni program (IROP) za dijete s posebnim obrazovnim potrebama, kojim se određuju: oblici vaspitno-obrazovnog rada za vaspitno-obrazovne oblasti, odnosno predmete, način izvođenja dodatne stručne pomoći, prohodnost između programa, prilagođavanje u organizaciji, standardi znanja, postignuća i vještina, provjera, ocjenjivanje znanja, postignuća i napredovanja djeteta, kao i raspored časova. Za pripremu, primjenu, praćenje i prilagođavanje programa škola, odnosno resursni centar obrazuje stručni tim koji čine: nastavnici, stručni saradnici škole ili resursnog centra, uz učešće roditelja.

Vaspitanje i obrazovanje djece s posebnim obrazovnim potrebama u predškolskoj ustanovi i školi ostvaruje se potpunim uključivanjem u vaspitne grupe, odnosno odjeljenja sa ostalom djecom uz mogućnost pružanja dodatne stručne pomoći, kao i uz obezbjeđivanje dodatnih uslova i pomagala, u skladu sa obrazovnim programom.

Vaspitanje i obrazovanje djece s posebnim obrazovnim potrebama po obrazovnom programu sa prilagođenim izvođenjem i dodatnom stručnom pomoći, koji se ne može ostvariti potpunim uključivanjem u vaspitne grupe, odnosno odjeljenja sa ostalim učenicima, ostvaruje se u posebnim grupama ili odjeljenjima škole uz zajedničko učešće u vannastavnim aktivnostima škole, odnosno uz zajedničku nastavu iz pojedinih predmeta sa vršnjacima iz teritorijalno najbliže škole, uz prilagođeno izvođenje obrazovnog programa i obezbjeđivanje dodatne stručne pomoći, dodatnih uslova i pomagala, tehničke pomoći, u skladu sa obrazovnim programom.

Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju prepoznaje talentovane učenike kao učenike  koji iz pojedinih nastavnih predmeta, odnosno oblasti pokazuju naročiti smisao, interes, radoznalost i sposobnost za misaone i stvaralačke procese i postižu izvanredne rezultate, a imaju opšti uspjeh najmanje vrlo dobar.

Specifične mjere podrške

Shodno Zakonu o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama, prostor, oprema i nastavna sredstva predškolske ustanove i škole moraju biti prilagođeni djeci s posebnim obrazovnim potrebama, u skladu sa obrazovnim programom. Za vaspitanje i obrazovanje djece s posebnim obrazovnim potrebama škola su dužne da obezbijede adekvatne obrazovne tehnologije, kao vid dodatnih nastavnih sredstava (uvećanu štampu, Brajevo pismo i sl.). Kako bi se učenicima,odnosno djeci s posebnim obrazovanim potrebama pružila adekvatna pažnja broj učenika u odjeljenju se smanjuje za 10% u odnosu na broj utvđen zakonom.

Resursni centri,  u kojima se djeca sa posebnim obrazovnim potrebama vaspitavaju i obrazuju po posebnim obrazovnim programima, takođe pružaju pomoć i podršku inkluzivnom obrazovanju kroz: savjetodavni i stručni rad, obuke nastavnika i stručnih saradnika za rad sa djecom s posebnim obrazovnim potrebama, upotrebu znakovnog jezika, vršenje pripreme, prilagođavanja, izradu, obuku za korišćenje specijalnih udžbenika (na Brajevom pismu, u Digital Accessible Information System - Daisy formatu) i drugih specijalizovanih nastavnih sredstava.

Takođe, Zavod za školstvo organizuje i koordinira radom mobilnih timova čiji su članovi psiholozi, defektolozi iz redovnih škola, resursnih centara. Timovi odlaze u škole kao podrška za inkluzivno obrazovanje u dijelu izrade individualnog razvojno-obrazovnog programa (IROP), metodičkih savjeta, prilagođavanja nastave, savjetodavno-instruktivnog rada sa roditeljima, individualnog rada s djecom i dr.

Vrtići i škole za svako dijete izrađuju IROP u okviru kojeg su definisani akademski i razvojni ciljevi koji treba da budu postignuti. Tim koji priprema IROP prilikom njegove izrade najprije određuje prioritetnu oblast u kojoj će se djelovati i to je najčešće funkcionalna ili vaspitna oblast. U obrazovnoj oblasti, nastavnik u saradnji sa stručnom službom i roditeljima, na osnovu karakteristika djeteta i očuvanih potencijala radi na individualnom programu za predmet (ili više predmeta). Pri izradi IROP-a kreće se od procjene trenutnog nivoa djeteta (karakteristika, znanja, postignuća, potreba i sl.) od toga što je usvojilo, što može uspješno i samostalno da radi u konkretnoj oblasti, bez obzira na uslove i okolnosti. Ono u čemu je dijete uspješno, u svakoj oblasti, predstavlja dobar osnov za jačanje njegovog samopouzdanja i  planiranje podrške djetetu u daljem radu. Nakon toga se izrađuju dugoročni i kratkoročni planovi, biraju tehnike i metode kojima će se realizovati postavljeni obrazovni standard.

Za djecu s posebnim obrazovnim potrebama vrtići i škole angažuju asistente u nastavi kao tehničku podršku, kojih u školskoj 2020/2021 ima oko 346 u vaspitno obrazovnim ustanovama u Crnoj Gori. U skladu sa IROP-om i rasporedom časova određuje se obim podrške koju asistent u nastavi pruža pod nadzorom nastavnika, stručne službe i direktora škole. Precizno su formulisani: uslovi, obim i način pružanja ove usluge. Asistent se u skladu s IROP-om raspoređuje na više učenika, vodeći računa da ne dovodi dijete u situaciju segregacije. Kvalifikacija asistenta je definisana na nivou IV1 Nacionalnog okvira kvalifikacija, uz neophodnu obuku za rad.

U toku pandemije izazvane koronavirusom za učenike sa posebnim obrazovnim potrebama nastavnici su prilagođavali i pripremali individualizovani nastavni materijal u skladu sa Individualnim razvojno-obrazovnim programom (IROP). Na ranije kreiranom školskom portalu, stranici za inkluzivno obrazovanje http://www.skolskiportal.edu.me/Pages/Inkluzivnoobrazovanje.aspx, postavljeni su materijali koji su prilagođeni razvojnim karakteristikama i potrebama djeteta i koji imaju za cilj da služe kao model ili ideja za pripremu individuailzovanih materijala: po oblastima razvoja, rada, predmetnim programima.

Kada su u pitanju arhitektonska prilagođavanja školskih objekata, u 107 obrazovno-vaspitnih ustanova je prilagođen pristup djeci sa tjelesnim smetnjama, kao i toaleti u 98 ustanova. U 22 ustanove postoji lift ili platforma.

Stipendije talentovanim učenicima

Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta u skladu sa Konkursom za dodjelu stipendija talentovanim učenicima utvrđenim kriterijumima, dodjeljuje stipendije talentovanim učenicima osnovnih i srednjih škola.

Stipendije talentovanim učenicima za 2020/2021. školsku godinu:

  • 75 stipendija najboljim srednjoškolcima
  • 7 stipendija najboljim osnovcima
  • 5 stipenidja učenicima za deficitarna zanimanja.

Zakonom o stručnom obrazovanju data je mogućnost da se učenicima obrazovnih programa u trogodišnjem trajanju dodjeljuju stipendije za deficitarne kvalifikacije. Iznos stipendije je 70 Eura, stipendije se dodjeljuju u 10 mjesečnih rata. Kriterijum za dodjelu stipendije je uspjeh u prethodnom obrazovanju ( uspjeh u tri završna razreda osnovne škole) i uspjeh na takmičenjima.  Učenik gubi stipendiju ako prekine obrazovanje, izgubi status redovnog učenika ili nema primjerno vladanje.

Za školsku 2017/2018. godinu, radi podsticanja učenika da se upisuju na obrazovne programe nivoa III koje je tržište rada prepoznalo kao deficitarni, podijeljeno je 119 stipendija za učenike prvog razreda koji se obrazuju za deficitarne kvalifikacije.

Za školsku 2018/2019. godinu dodijeljena je 300 stipendija učenicima prvih razreda stručnih i mješovitih škola koji se obrazuju po obrazovnim programima u trogodišnjem trajanju. Učenicima drugog razreda dodijeljeno je 117 stipendija. Privredna komora obezbjedila je sredstva za 30 stipendija na godišnjem nivou.

Za školsku 2019/2020. godinu dodijeljena je 271 stipendija učenicima prvih razreda. Učenicima drugog razreda dodijeljene su 282 stipendije, učenicima trećeg razreda 108 stipendija. Privredna komora obezbjeđdila je sredstva za 30 stipendija na godišnjem nivou.

Za školsku 2020/2021. godinu dodijeljena je 190 stipendija učenicima prvih razreda. Učenicima drugog razreda dodijeljene su 256 stipendija, učenicima trećeg razreda 277 stipendija. Privredna komora obezbjeđuje sredstva za 30 stipendija na godišnjem nivou.

Obrazovni programi po kojima se obrazuju učenici koji dobijaju stipendije za deficitarne kvalifikacije su programi u trogodišnjem trajanju: Kuvar, Konobar, Automehaničar, Frizer, Zavarivač, Instalater sanitarnih uređaja, grijanja i klimatizacije, Elektroinstalater, Pekar, Prodavač, Monter telekomunikacionih sistema, Poslastičar, Bravar, Autoelektričar,  Obrađivač plemenitih metala i dr.

Fond za kvalitet i talente

Fond za kvalitet i talente je proizvod obrazovne reforme i mehanizam kojim se na sistemski način i transparetno teži nagrađivanju najboljih. Pravilnikom o kriterijumima, načinu i postupku raspodjele sredstava za unapređenje kvaliteta nastave i talente se utvrđuju kriterijumi, način i postupak raspodjele sredstava koje javna ustanova iz oblasti osnovnog i srednjeg obrazovanja ostvari od prihoda od imovine (zakup), sredstava od prodaje usluga i proizvoda i drugih izvora. Sredstva koriste se za unapređenje kvaliteta nastave i nagrađivanje talenata.

Javni konkurs za dodjelu nagrada učenicima i nastavnicima raspisuje Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta najkasnije do 30. septembra tekuće godine.

Na Javni konkurs koji je raspisan 2020. godine stiglo je oko 1300 prijava. Nagradu je dobio 221 učenik i 208 nastavnik. Takođe, nagradu iz Fonda dobilo je 90 učenika koji su osvojili jedno od prva tri mjesta na državnom ili međunarodnom takmičenju u znaju u organizaciji/koordinaciji Ispitnog centra.