Skip to main content
European Commission logo
EACEA National Policies Platform:Eurydice
Crna Gora:Ocjenjivanje u srednjem stručnom obrazovanju

Montenegro

6.Crna Gora:Srednje i više neuniverzitetsko obrazovanje

6.6Crna Gora:Ocjenjivanje u srednjem stručnom obrazovanju

Last update: 14 December 2023

Ocjenjivanje učenika

Ocjenjivanje učenika u srednjem stručnom obrazovanju uređeno je Zakonom o stručnom obrazovanju Provjeravanjem i ocjenjivanjem znanja, vještina i kompetencija utvrđuje se uspješnost učenika pri postizanju utvrđenih standarda znanja,odnosno ishoda učenja u skladu sa obrazovnim programom.

Uspjeh iz nastavnog predmeta se izražava ocjenama: odličan (5), vrlodobar (4), dobar (3), dovoljan (2) i nedovoljan (1). Ocjene: odličan, vrlodobar, dobar i dovoljan su pozitivne. Ocjenjivanje učenika se vrši javno, pred učenicima uz obrazloženje ocjene. Učenik mora biti ocijenjen iz svih predmeta, odnosno modula u svakom klasifikacionom periodu. Provjera, odnosno ocjenjivanje znanja, vještina i kompetencija učenika vrši se iz svih nastavnih predmeta, odnosno modula i na ispitu, u skladu sa obrazovnim programom. Provjeravaju se i ocjenjuju: usmeni odgovori ili pisani radovi, vježbe, seminarski ili grafički radovi, testovi, zadaci, grafički, praktični i drugi radovi i njihova odbrana, usluge, nastupi i sl. Ocjenjivanje znanja učenika sa posebnim obrazovnim potrebama vrši se na način na koji učenik najbolje može izraziti usvojeno znanje, u skladu sa individualno-razvojnim obrazovnim programom.

Učenik je završio razred, ako je iz svih nastavnih predmeta i modula dobio pozitivne ocjene.

Opšti uspjeh učenika utvrđuje se na osnovu prosjeka pozitivnih ocjena iz svih nastavnih predmeta.

Učenik je završio razred:

  • odličnim uspjehom, ako je postigao prosječnu ocjenu najmanje 4,50;
  • vrlo dobrim uspjehom, ako je postigao prosječnu ocjenu najmanje 3,50;
  • dobrim uspjehom, ako je postigao prosječnu ocjenu najmanje 2,50;
  • dovoljnim uspjehom, ako je postigao prosječnu ocjenu najmanje 2.

Način i postupak ocjenjivanja učenika odnosno polaznika u stručnom obrazovanje bliže se uređuje i Pravilnikom o načinu i postupku ocjenjivanja učenika u stručnoj školi, Pravilnikom o načinu ocjenjivanja i postupku provjere postignuća praktičnog obrazovanja kod poslodavca  i Pravilnikom o načinu i postupku polaganja godišnjeg ispita u srednjoj umjetničkoj školi koje je donijelo Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta.

Stručno obrazovanje završava se polaganjem ispita nakon uspješno završenog poslednjeg razreda u skladu sa zakonom o stručnom obrazovanju i Pravilnikom o načinu i postupku polaganja praktičnog, završnog, stručnog i diplomskog ispita

Niže stručno obrazovanje završava se polaganjem praktičnog ispita. U trogodišnjoj stručnoj školi učenik polaže završni ispit.U četvorogodišnjoj stručnoj školi učenik polaže stručni ispit. Više stručno obrazovanje završava se polaganjem diplomskog ispita.

Zakonom o stručnom obrazovanju propisano je da se stručni ispit sastoji iz opšteobrazovnog i stručnog dijela. Stručni ispit može da bude eksteran i interan. Eksterno stručni ispit polažu učenici koji nastavljaju obrazovanje na ustanovama visokog obrazovanja. Opšteobrazovni dio ispita čine crnogorski ili maternji jezik i književnost i matematika ili prvi strani jezik, u skladu sa obrazovnim programom. Strani jezik i matematiku učenik može da polaže na  osnovnom ili višem nivou, u skladu sa ispitnim katalogom.  Stručni dio ispita čini stručnoteorijski predmet, odnosno stručna teorija. Stručnoteorijski predmet, odnosno stručna teorija od značaja za obrazovni profil izučava se najmanje u dva razreda sa po dva časa sedmično i određena je obrazovnim programom.

Priprema ispitnih materijala i vrednovanje rezultata sva tri dijela stručnog ispita u nadležnosti je Ispitnog centra. Procedure polaganja uređene su Pravilnikom o načinu i postupku polaganja stručnog ispita za učenike koji nastavljaju obrazovanje

Učenici koji nakon završenih obrazovnih programa u četvorogodišnjem trajanju biraju  tržište rada umjesto nastavka obrazovanja polažu interni stručni ispit koji je u cjelini u organizaciji škole. Ispit takođe sadrži opšteobrazovni dio koga čine crnogorski ili maternji jezik i književnost matematika ili prvi strani jezik, u skladu sa obrazovnim programom. Strani jezik i matematiku učenik se polažu na osnovnom nivou. Na stručnom dijelu ispita učenici  propremaju i brane stručni rad. Ispit se polaže u skladu sa Pravilnikom o načinu postupku polaganja stručnog ispita za učenike koji ne nastavljaju obrazovanje.

Diplomski ispit se sastoji od izrade i odbrane diplomskog rada.

Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta kreiralo je portal za roditelje www.ocjene.edu.me

koji roditeljima omogućava da prate ocjene, izostanke i vladanje svog djeteta. Portal, takođe, omogućava komunikaciju roditelja sa odjeljenskim starješinom i nudi informacije o zakazanim roditeljskim sastancima, kao i druga obavještenja.Za prijavljivanje na portal roditelji od odjeljenskog starješine dobijaju korisničko ime i lozinku čije unošenje im obezbjeđuje pristup informacijama o djetetu, koje su evidentirane u MEIS aplikaciji.  Prilikom pristupa portal roditelju su dostupne samo informacije koje se odnose na njegovo dijete.Portal nudi pregled svih ocjena po nastavnim predmetima (usmeni odgovori, pismeni i kontrolni zadaci, konačna ocjena itd.) uz podatke o tome kada je ocjena evidentirana u MEIS aplikaciji. Za svaki nastavni predmet postoji i hronološki pregled ocjena, kao i prosječna ocjena. Portal za roditelje kreiran je u okviru MEIS projekta (Montenegrin Education Information System – Informacioni system obrazovanje Crne Gore).

Napredovanje učenika

Učenik napreduje u sljedeći razred ako je iz svih nastavnih predmeta i modula dobio pozitivne ocjene, u skladu sa odredbama Zakona o stručnom obrazovanju. Učenik koji na kraju nastavne godine ima najviše tri nedovoljne ocjene, da bi završio razred, polaže popravni ispit. Razred nije završio učenik koji ne položi popravni ispit.Učenik koji na kraju nastavne godine ima više od tri nedovoljne ocjene takođe nije završio razred. Učenik može jedanput ponoviti isti razred. Učenik može, tokom obrazovanja u srednjoj stručnoj školi, ponavljati dva puta.

Učenik može završiti razred i polaganjem dopunskih i diferencijalnih ispita kao i razrednog ispita. Razredni ispit na kraju nastavne, odnosno školske godine polaže učenik koji, iz opravdanih razloga, nije ocijenjen na kraju nastavne godine iz jednog ili više nastavnih predmeta. Razredni ispit polaže učenik i iz onih predmeta iz kojih nije prisustvovao najmanje trećini časova predviđenih obrazovnim programom za nastavnu godinu. Razredni ispit mogu polagati i nadareni učenici, učenici koji se paralelno obrazuju i učenici koji se samostalno ili u okviru sportskog kluba pripremaju i takmiče u određenom sportu na predlog nacionalnog sportskog saveza.

U višoj stručnoj školi ocjene iz nastavnih predmeta, odnosno modula i opšti uspjeh polaznika se utvrđuje na kraju polugodišta i nastavne, odnosno školske godine.

Polaganje popravnih, dopunskih, diferencijalnih i razrednih ispita uređeno je Pravilnikom o načinu i postupku polaganja popravnih, dopunskih, diferencijalnih i razrednih ispita u stručnoj školi

Učenik koji u toku obrazovanja pokazuje izuzetne sposobnosti i ima odličan uspjeh može završiti dva razreda u toku jedne školske godine, i to: jedan razred redovnim pohađanjem nastave, a drugi polaganjem razrednog ispita na kraju nastavne godine. Odluku o napredovanju učenika, na predlog odjeljenskog starješine, donosi nastavničko vijeće škole.

Škola, nastavnici i poslodavac su dužni da ovom učesniku pruže pomoć u pripremanju razrednog ispita davanjem uputstava za individualno savladavanje gradiva, upućivanjem na udžbenike, priručnike i drugu literaturu, korišćenjem kabineta, laboratorija, radionica, povremenim prisustvovanjem nastavi u narednom razredu i na drugi način.Opštim aktom škole bliže se utvrđuje način napredovanja učenika koji pokazuje izuzetne sposobnosti i ima odličan uspjeh.

Sertifikacija (Sticanje diplome)

Zakonom o stručnom obrazovanju je propisano da ustanova koja ostvaruje javno važeće obrazovne programe izdaje javne isprave. Na završetku pojedinih razreda učenik dobija svjedočanstvo. Nakon položenog praktičnog, završnog ili stručnog ispita učenik dobija diplomu. Sadržaj diplome utvrđen je Pravilnikom o obliku i načinu vođenja pedagoške evidencije i sadržini javnih isprava u školama  uređen je oblik i sadržaj svjedočanstva, diplome i drugih dokumenta koje škole moraju voditi, odnosno izdavati učenicima u stručnim školama. Sastavni dio diplome o sticanju nivoa obrazovanja u stručnoj školi je dodatak diplomi koji je usklađen sa EUROPASS-om.

Završeno stručno obrazovanje omogućava nastavak obrazovanja na srodnim visokoškolskim ustanovama, u skladu sa odgovarajućim propisima iz oblasti visokog obrazovanja.