Skip to main content
European Commission logo
EACEA National Policies Platform:Eurydice
Crna Gora:Ocjenjivanje u jedinstvenoj strukturi obrazovanja

Montenegro

5.Crna Gora:Jedinstvena struktura obrazovanja (integrisano osnovno i niže srednje obrazovanje)

5.3Crna Gora:Ocjenjivanje u jedinstvenoj strukturi obrazovanja

Last update: 14 December 2023

Ocjenjivanje učenika

Ocjenjivanje učenika propisano je Zakonom o osnovnom obrazovanju i vaspitanju i Pravilnikom o načinu ocjenjivanja učenika u osnovnoj školi.

Znanje i postignuće učenika vrjednuju se opisnim iskazom i brojčanom ocjenom, u skladu sa standardima koji su utvrđeni obrazovnim programom:

  • u prvom ciklusu znanje i postignuće učenika vrednuju se i iskazuje opisno i to na tri nivoa: djelimično postignut, uglavnom postignut i postignut u cjelini; na kraju trećeg razreda uspjeh učenika iskazuje se opisnom i brojčanom ocjenom
  • ocjenjivanje učenika u drugom i trećem ciklusu je brojčano; Brojčane ocjene su na skali od 1 do 5 i to: odličan (5), vrlo dobar (4), dobar (3), dovoljan (2) i nedovoljan (1).

Ocjenjivanje učenika je javno i vrši se pred učenicima. U toku klasifikacionog perioda učenici moraju biti ocijenjeni iz svakog nastavnog predmeta, osim učenika prvog razreda u toku prvog klasifikacionog perioda.

Škola je dužna da na kraju svakog klasifikacionog perioda obavijesti roditelje u pisanoj formi o uspjehu učenika uz obrazloženje o postignuću učenika i njegovom napredovanju. Učenici na kraju školske godine dobijaju svjedočanstvo o uspjehu.

Učenik je završio razred, ako je iz svih nastavnih predmeta dobio pozitivne ocjene.

Učenik je završio V, VI, VII, VIII i IX razred ako nema nedovoljnih ocjena na kraju nastavne, odnosno školske godine. Opšti uspjeh utvrđuje odjeljenjsko vijeće na osnovu prosjeka ocjena iz svih nastavnih predmeta, sljedeći način:

- učenik je završio razred sa odličnim uspjehom, ako je postigao prosječnu ocjenu najmanje 4,50

- sa vrlo dobrim uspjehom, ako je postigao prosječnu ocjenu najmanje 3,50

- sa dobrim uspjehom, ako je postigao prosječnu ocjenu najmanje 2,50

- sa dovoljnim uspjehom, ako je postigao prosječnu ocjenu najmanje 2.

Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta kreiralo je portal za roditelje koji roditeljima omogućava da prate ocjene, izostanke i vladanje svog djeteta. Za prijavljivanje na portal roditelji od odjeljenskog starješine dobijaju korisničko ime i lozinku čije unošenje im obezbjeđuje pristup informacijama o djetetu, koje su evidentirane u MEIS (Montenegrin Education Information System – Informacioni sistem obrazovanje Crne Gore) aplikaciji.  Prilikom pristupa portalu roditelju su dostupne samo informacije koje se odnose na njegovo dijete. Portal nudi pregled svih ocjena po nastavnim predmetima (usmeni odgovori, pismeni i kontrolni zadaci, konačna ocjena itd.). Za svaki nastavni predmet postoji i hronološki pregled ocjena, kao i prosječna ocjena. Za djecu sa posebnim obrazovnim potrebama Individualnim programom se propisuju oblici vaspitno-obrazovnog rada za vaspitno-obrazovne oblasti, odnosno nastavne predmete, način izvođenja dodatne stručne pomoći, prohodnost između programa, prilagođavanje u organizaciji, standardi znanja, postignuća i vještina, obim tehničke podrške, način provjera i ocjenjivanje obrazovnih i razvojnih postignuća i napredovanja u skladu sa njihovim individualnim mogućnostima.

Napredovanje učenika

  • Učenik V, VI, VII, VIII i IX razreda prelazi u sljedeći razred ako na kraju nastavne, odnosno školske godine, nema nedovoljnih ocjena.
  • Učenik I, II, III i IV razreda ne ponavlja razred. Učenik, izuzetno, može ponoviti razred ukoliko nije usvojio nastavno gradivo u mjeri da može nastaviti obrazovanje. Odluku o ponavljanju učenika donosi odjeljenjski starješina, odnosno odjeljenjsko vijeće, uz pribavljeno mišljenje stručne službe škole i roditelja.

Učenik V, VI, VII, VIII i IX razreda koji na kraju nastavne godine ima jednu, dvije ili tri nedovoljne ocjene polaže popravni ispit. Ukoliko učenik ima četiri i više nedovoljnih ocjena ili ne položi popravni ispit, ponavlja razred.

Ukoliko učenik u tekućoj školskoj godini navrši 15 godina, a na kraju školske godine ima nedovoljne ocjene, ima pravo da naredne školske godine polaže razredni ispit iz nastavnih predmeta iz kojih je imao nedovoljnu ocjenu.

Učenik koji na kraju nastavne godine nije ocijenjen, zbog bolesti ili drugih opravdanih razloga, iz jednog, više ili svih nastavnih predmeta može polagati razredni ispit iz nastavnih predmeta iz kojih je ostao neocijenjen.

  • Izuzetno vrijedan i sposoban učenik II i III ciklusa škole za osnovno umjetničko obrazovanje može u toku školske godine završiti i naredni razred i ovo pravo može koristiti samo jedanput u toku osnovnog obrazovanja.
  • Umjetnički nadaren učenik može se upisati u I razred srednje umjetničke škole nakon završenog VII razreda osnovne škole, po odluci nastavničkog vijeća. Osnovnu školu učenik završava polaganjem razrednih ispita.

Polaganje popravnih i razrednih ispita propisano je Pravilnikom o načinu i postupku polaganja popravnih ispita u osnovnoj školi i Pravilnikom o načinu i postupku polaganja razrednih ispita u osnovnoj školi.

Sertifikacija

Škola koja ostvaruje javno važeće programe, vodi jedinstvenu pedagošku evidenciju na osnovu koje izdaje javne isprave.

Svjedočanstvo o uspjehu je javna isprava koju učenici dobijaju na kraju svakog razreda.

Pravilnikom o obliku i načinu vođenja pedagoške evidencije i sadržini javnih isprava u školama utvrđen je oblik i sadržaj svjedočanstva i ostale pedagoške dokumentacije koju škole moraju voditi.

Učenik osnovne škole koji je u toku školovanja postigao odličan uspjeh iz svih nastavnih predmeta koji se ocjenjuju brojčanom ocjenom dobija Diplomu „Luča“. Takođe, ovu diplomu može dobiti i učenik koji je iz jednog nastavnog predmeta dobio najmanje ocjenu vrlo dobar. Pored ovih uslova učenik mora da završi školu u propisanom roku i da u toku školovanja ima primjerno vladanje.