Skip to main content
European Commission logo
EACEA National Policies Platform:Eurydice
Pristup
Montenegro

Montenegro

3.Crna Gora: Predškolsko vaspitanje i obrazovanje

3.1Pristup

Last update: 11 July 2025

Garancija mjesta u sistemu predškolskog vaspitanja i obrazovanja

Ne postoji zakonska garancija na mjesto u sistemu predškolskog vaspitanja i obrazovanjai (ECEC), ali Strategija ranog i predškolskog vaspitanja i obrazovanja (2021–2025) ima za cilj povećanje učešća u predškolskom vaspitanju i obrazovanju. Mrežu predškolskih ustanova u Crnoj Gori čini 24 javne i 35 privatnih predškolskih ustanova. Privatne predškolske ustanove uglavnom postoje u većim gradovima (Podgorica, Budva, Bar, Tivat, Herceg Novi, Kotor, Nikšić i Ulcinj). Svako dijete ima jednako pravo na predškolsko obrazovanje.

Jednak pristup predškolskom obrazovanju obezbijeđen je svakom djetetu i pristup se ne može direktno ili indirektno ograničiti na osnovu pola, rase, boje kože, jezika, religije, nacionalne, etničke ili druge pripadnosti, razvojnih smetnji i invaliditeta, socijalnog porijekla ili drugih ličnih osobina ili okolnosti (Zakon o predškolskom vaspitanju i obrazovanju). 

U okviru predškolskog obrazovanja, u prethodnom periodu, uloženi su napori da se poveća upis djece u predškolsko obrazovanje sa posebnim naglaskom na osjetljive grupe. To smo postigli sprovođenjem kampanje u 20 opština u Crnoj Gori. U 2022. godini, obuhvat djece predškolskim obrazovanjem povećan je u odnosu na 2021. godinu, a prema podacima MEIS sistema, u javne i privatne predškolske ustanove u Crnoj Gori bilo je upisano 24.659 djece, od čega je preko 96% bilo u javnim ustanovama, što je za 7% više nego prethodne godine. Procenat djece sa posebnim obrazovnim potrebama povećan je za isti procenat, dok je upis djece iz romske i egipćanske populacije porastao za 47%. U 2023. godini, u predškolsko obrazovanje bilo je upisano 24.817 djece, što predstavlja povećanje u odnosu na prethodnu godinu. U 2024. godini upisano je 25.932 djece, od čega 13.566 dječaka i 12.366 djevojčica. Podaci su preuzeti iz Crnogorskog informacionog sistema za obrazovanje

Nastavljena je implementacija programa roditeljstva „Brižna porodica“ i proširenja na nove predškolske ustanove. Zaposleni iz predškolskih ustanova obučeni su za rad sa RE populacijom na temu partnerstva sa romskim i egipćanskim porodicama.

Sprovedena je detaljna analiza potreba za proširenjem interaktivnih službi sa produženjem dužine boravka. JPU „Đina Vrbica“ otvorila je 3 interaktivne službe – Drezga, Barutana i Beri (prigradska naselja Podgorice). Planirana je i četvrta interaktivna služba. U jednom od njih, interaktivna služba je prerasla u kraći trosatni program koji pohađa svih dvanaest upisanih mališana. Jedna interaktivna služba otvorena je u Bijelom Polju, a dvije su u pripremi – u Plavu i Budvi. Broj interaktivnih službi u 2022. godini bio je 25, dok ih je u 2023. bilo ukupno 29.

Na platformi Digitalna škola razvijeni su obrazovni materijali za djecu, vaspitače i roditelje i isti su dostupni svoj djeci u JPU. Dizajniran je novi predškolski kurikulum koji je predložen za uzrast od 0 do 6 godina. Usmjeren je na sljedeće oblasti ranog učenja: govor, jezik i komunikaciju; rast, kretanje; lične i socijalne odnose; matematiku, prirodu, okolinu i raznolikost u okruženju; umjetnost i kreativno izražavanje. Podrška za ranu intervenciju za djecu sa posebnim obrazovnim potrebama je kontinuirana u resursnim centrima, a proširena je u saradnji sa dnevnim centrima, uz novinu – porodično orijentisana rana intervencija pilotira se u Bijelom Polju i Kotoru, a uvedena je i u Resursni centar Podgorica. Nakon novog ciklusa obuka, aplikaciju Cboard koristi više od 250 djece sa posebnim obrazovnim potrebama.

Pristupačnost

Kako bi se obezbijedile pristupačne, visokokvalitetne, sveobuhvatne, kulturno prilagođene i inkluzivne usluge predškolskog vaspitanja i obrazovanja (ECEC) za svu djecu u Crnoj Gori, gotovo 80% ukupnih troškova predškolskog obrazovanja obezbjeđuje država, dok se ostatak finansira iz naknada koje plaćaju roditelji. Roditelji su u obavezi da plaćaju prosječno 50 eura mjesečno za cjelodnevne programe i 25 eura mjesečno za poludnevne programe. Samohrani roditelj plaća 50% cijene boravka i ishrane djeteta u ustanovi, dok troškove za djecu bez roditeljskog staranja, djecu čiji su roditelji korisnici materijalnog obezbjeđenja i djecu iz najugroženijih grupa pokriva Centar za socijalni rad na teritoriji gdje dijete ili roditelj imaju prebivalište. 

Ovo se odnosi na javne predškolske ustanove, naknade za privatne predškolske ustanove se razlikuju. Naknadu za privatnu predškolsku ustanovu određuju same ustanova i ona se zasniva na troškovima plata i ostalih izdataka.