В Україні передбачено різні форми здобуття дошкільної освіти. Крім ЗДО, структурних підрозділів закладів освіти, діти, зокрема з ООП, можуть здобувати дошкільну освіту за бажанням батьків (осіб, які їх замінюють) у сім’ї – за сімейною (домашньою) формою здобуття дошкільної освіти, за допомогою осіб із педагогічною освітою або професійною кваліфікацією педагогічного працівника, а також фізичних осіб – підприємців, основним видом діяльності яких є освітня діяльність.
Серед повноважень ЗДО – задоволення потреби громадян відповідної території в здобутті дошкільної освіти, здійснення соціально-педагогічного патронату, взаємодія із сім’єю, поширення серед батьків психолого-педагогічних і фізіологічних знань про дітей дошкільного віку. Соціально-педагогічний патронат спрямований на роботу з дітьми дошкільного віку, не охопленими дошкільною освітою, й може надаватись або вдома, або в іншому закладі, зокрема й дошкільної освіти.
Також центри розвитку дитини забезпечують фізичний, розумовий та психологічний розвиток, корекцію психологічного та фізичного розвитку, оздоровлення дітей, зокрема тих, що виховуються вдома.
Цілі та доступність
У контексті дошкільної освіти надання послуг удома – соціально-педагогічний патронат – це система заходів, спрямована на допомогу в адаптації сім’ї до суспільних вимог. Здійснення такого патронату персоналом ЗДО передбачено Законом України ‘Про дошкільну освіту’. Під терміном ‘соціально-педагогічний патронат сім’ї’ розуміється система гуманітарних послуг і заходів, спрямованих на полегшення пристосування сім’ї та її членів до вимог суспільства, допомогу у вихованні дітей, подолання та профілактику міжособистісних конфліктів у родині, захист прав дітей (лист Міністерства освіти і науки України ‘Про здійснення соціально-педагогічного патронату сімей’).
Соціально-педагогічним патронатом охоплюються сім’ї з дітьми, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку чи не відвідують ЗДО з інших причин (через відсутність або віддаленість ЗДО, фізичну неспроможність батьків водити дитину до закладу тощо). Така форма роботи дає можливість залучити до безкоштовної освіти більше дошкільників, інтегрувати в колектив дітей, в яких не сформовані соціальні компетенції.
Мета соціально-педагогічного патронату сім’ї:
-
надання методичної й консультативної допомоги сім’ї, включення батьків у процес виховання, навчання та реабілітації дитини;
-
забезпечення на рівні держави кожній дитині права на доступність і безоплатність дошкільної освіти, залучення до дошкільної освіти більшої кількості дітей;
-
надання ранньої допомоги дітям, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку, поступова повна чи часткова інтеграція їх у суспільство.
-
Основними завданнями соціально-педагогічного патронату сім’ї є:
-
організація цілеспрямованої фахової допомоги сім’ї в розв’язанні її психолого-педагогічних і соціальних проблем;
-
формування соціально-педагогічної компетенції сім’ї шляхом набуття її членами соціально-педагогічних знань і навичок, достатніх для реалізації завдань повсякденного життя;
-
забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку відповідно до її задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних, психічних і фізичних особливостей, культурних потреб, формування в неї моральних норм та створення умов для її соціалізації;
-
надання комплексної психолого-педагогічної, корекційно-розвивальної допомоги дітям дошкільного віку, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації;
-
допомога у створенні доцільних психолого-педагогічних умов виховання дитини відповідно до її віку, індивідуальних особливостей та потреб своєчасного і всебічного розвитку тощо.
Соціально-педагогічний патронат може здійснюватися в домашніх умовах або на базі ЗДО.
Якщо така послуга надається за місцем проживання дитини, то за принципом територіальної близькості до ЗДО формується умовна група, яка може складатися з дітей різного віку чисельністю до 15 осіб, патронат здійснюється за відвідування дітей удома. За такої форми організації найбільшого значення набуває консультативна робота з батьками щодо організації продуктивної творчої діяльності дитини вдома, оптимального рухового режиму для неї, створення розвивального середовища в дитячій кімнаті. Соціально-педагогічний патронат таких сімей, як правило, здійснює соціальний педагог, педагогічне навантаження якого становить 40 годин на тиждень. У робочий час соціального педагога враховується і час, витрачений на дорогу до місця проживання дитини. Відвідування сім’ї відбувається 2 рази на тиждень.
На базі ЗДО соціально-педагогічний патронат дітей, які навчаються за сімейною формою здобуття дошкільної освіти, здійснюється шляхом зарахування до групи короткотривалого перебування (без надання послуги харчування). Наповнюваність груп становить до 10 осіб. Також діти можуть відвідувати звичайні групи в ЗДО різних типів. У цьому разі вони зараховуються до спискового складу групи, яку відвідують. Відвідання груп дітьми становить, як правило, 2–3 рази на тиждень. Час включення в групи визначається індивідуально для кожної дитини, залежно від її готовності ввійти до колективу ровесників.
Батьки дітей, що навчаються за сімейною (домашньою) формою здобуття освіти, можуть отримувати послуги з дошкільної освіти в центрі розвитку дитини, який є ЗДО та функціонує відповідно до Положення про центр розвитку дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.2009 № 1124.
Розвиток, виховання та навчання дітей у ЗДО всіх типів і форм власності, інших форм здобуття освіти, зокрема й за сімейною (домашньою) формою, здійснюються відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти (див. абзац 2 пункту 1 статті 22 Закону України ‘Про освіту’). Виконання вимог Базового компонента дошкільної освіти стосовно дітей з ООП забезпечується з урахуванням їхніх задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних психічних і фізичних можливостей та в тій формі, яка для кожної дитини є оптимальною (див. абзац 2 пункту 1 статті 9 Закону України ‘Про дошкільну освіту’).За даними Державної служби статистики України, охоплення дітей ЗДО у 2021 р. загалом по Україні становило 65 % (у міських поселеннях – 78 %, сільській місцевості – 43 %), а в 2022 р. – 53 % (у міських поселеннях – 62 %, сільській місцевості – 35 %). Варто зауважити, що статистичні дані наведено без урахування тимчасово окупованих територій України. Істотне зниження відсотка охоплення дітей дошкільними закладами у 2022 р. спричинено військовими діями на території України, які веде проти нашої держави рф. Водночас діти, які охоплені соціально-педагогічним патронатом, обліковуються в ЗДО.
Вимоги до доглядачів за дітьми та співвідношення кількості доглядачів до чисельності дітей
Соціально-педагогічний патронат сімей, як правило, здійснює соціальний педагог; відвідування сімей відбувається 2 рази на тиждень, групи становлять не більше ніж 15 дітей. Кваліфікаційні вимоги до первинної професійної підготовки – початковий (короткий цикл) вищої освіти, що відповідає МСКО 5, або перший (бакалаврський) рівень вищої освіти (МСКО 6). Обов’язковим є підвищення кваліфікації в межах вимог до професії без присвоєння нового рівня кваліфікації не менше одного разу на п’ять років. Також функції соціального педагога можуть виконувати інші працівники.
Роботу з дітьми, які відвідують групи короткотривалого перебування чи групи з іншим режимом перебування, може проводити практичний психолог, учитель-дефектолог, учитель-логопед, вихователь та інші педагоги. Кількість працівників визначається з розрахунку кількості таких груп або чисельності таких дітей у закладі. Мінімальні кваліфікаційні вимоги до первинної професійної підготовки для вихователя (бакалаврський) – фахова передвища освіта чи початковий (короткий цикл) вищої освіти (молодший бакалавр, МСКО 5). Законодавством передбачено обов’язкове підвищення кваліфікації педагогічних працівників не рідше одного разу на п’ять років загальним обсягом не менше ніж 120 годин (4 кредити ЄКТС).