Skip to main content
European Commission logo
EACEA National Policies Platform:Eurydice
Організація
Ukraine

Ukraine

5.Single-structure primary and lower secondary education

5.1Організація

Last update: 27 May 2025

Географічна доступність

В Україні кожна дитина має право здобувати початкову й базову середню освіту в закладі освіти (його філії), що найбільш доступний та наближений до місця її проживання (Закон України ‘Про освіту’), тобто в державному або комунальному закладі освіти, за яким закріплена територія обслуговування, де проживає дитина, або в приватному закладі освіти, незалежно від місця проживання.

Територіальну доступність початкової й базової середньої освіти забезпечують у межах повноважень органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Для належного й ефективного визначення та закріплення за закладом освіти території обслуговування місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування ведуть облік дітей дошкільного та шкільного віку, враховують спроможність кожного закладу освіти й демографічну ситуацію на відповідній території та в разі потреби забезпечують створення додаткових класів (Закон України ‘Про повну загальну середню освіту’). Вони ж організовують за кошти місцевого бюджету підвезення учнів до закладу освіти й у зворотному напрямку. Обов’язковою умовою при перевезенні є забезпечення доступності відповідного транспорту для осіб із порушенням зору, слуху, опорно-рухового апарату та інших маломобільних груп населення. Відповідно до Санітарного регламенту для закладів середньої освіти, учні, які проживають на відстані від закладу освіти понад 2 км, забезпечуються підвезенням у порядку, визначеному засновником(-ами) закладу освіти відповідно до законодавства.

Початкова й базова середня освіта в Україні здобуваються в таких закладах:

  • початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;

  • гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти.

Початкова школа та гімназія можуть функціонувати як окремі юридичні особи або як структурні підрозділи іншого закладу освіти.

Вимоги до вступу та вибір школи

Для зарахування дітей до закладів освіти місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування закріплюють за закладами загальної середньої освіти відповідні території обслуговування й до початку навчального року обліковують учнів, які мають їх відвідувати. У разі перевищення кількості заяв від батьків або осіб, які їх замінюють, на зарахування дитини до закладу освіти адміністрація закладу організовує відкриття додаткових класів. Якщо такої можливості немає, пропонують на вибір батькам дітей перелік закладів освіти, максимально доступних і наближених до місця їх проживання.

Якщо батьки або особи, які їх замінюють, бажають подати заяви до інших закладів освіти, їхні документи приймають лише за наявності вільних місць у таких закладах education (Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти).

Інформація про закріплену за закладом територію обслуговування, спроможність закладу освіти, чисельність учнів і наявність вільних місць у кожному класі оприлюднюється на інформаційному стенді закладу освіти та на його вебсайті (у разі відсутності вебсайту закладу освіти – на вебсайті органу, у сфері управління якого перебуває заклад освіти).

Зарахування учнів до закладу загальної середньої освіти проводиться наказом керівника на підставі: заяви одного з батьків або особи, яка їх замінює; копії свідоцтва про народження дитини; медичної довідки встановленого зразка; відповідного документа про освіту (крім учнів першого класу). Діти, місце проживання яких на території обслуговування закладу освіти підтверджене, зараховуються без будь-яких випробувань. Зарахування на вільні місця дітей, які не проживають на території обслуговування цього закладу, відбувається за результатами жеребкування.

Зарахування до 5-го класу (базова середня освіта) закладу освіти, у складі якого є початкова школа, відбувається після видання наказу про переведення учнів 4-го класу цього закладу освіти. На вільні місця (у разі їх наявності) діти зараховуються в такому порядку:

  • до початку навчального року – діти, які мають право на першочергове зарахування;

  • упродовж навчального року – у порядку надходження заяв про зарахування.

У разі створення додаткового 5-го класу зарахування на вільні місця може відбуватися за результатами конкурсного відбору. Зарахування до 5-го класу закладу освіти, що надає освітні послуги на рівні базової середньої освіти, відбувається на підставі заяв батьків учнів. Заяви подаються до 31 травня включно. Якщо кількість поданих заяв не перевищує загальної кількості місць у 5-х класах закладу освіти, конкурсний відбір не проводиться й 1 червня видається наказ про зарахування всіх дітей. У разі якщо кількість поданих заяв перевищує загальну кількість місць, до 1 червня заклад освіти оприлюднює оголошення про проведення конкурсного відбору. Конкурс має бути проведено й наказ про зарахування видано до 15 червня включно. Після 15 червня зарахування на вільні місця (за умови їх наявності) відбувається за результатами конкурсного відбору.

Вікові рівні та групування учнів

Початкова освіта це перший рівень повної загальної середньої освіти, який відповідає першому рівню Національної рамки кваліфікацій.

У початковій школі викладає навчальні предмети один учитель, що відповідає за групу учнів і організовує освітній процес протягом чотирьох років (з 1-го по 4-й класи). Є ще вчителі, які викладають окремі предмети, наприклад, фізичну культуру, англійську мову, інформатику тощо.

В Україні здобуття початкової освіти, як правило, починається з 6 років.

Базова середня освіта (5–9-й класи) відповідає другому рівню Національної рамки кваліфікацій та класифікується як МСКО (ISCED) 2.

Для організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти формуються класи та/або групи, у т. ч. спеціальні, інклюзивні, з навчанням мовою корінного народу чи національної меншини України поряд із державною мовою (ст. 12 Закону України ‘Про повну загальну середню освіту’).

Спеціальний клас утворюється керівником закладу освіти за погодженням із засновником цього закладу або вповноваженим ним органом. Інклюзивний клас утворюється в разі звернення батьків дитини з особливими освітніми потребами. Класи з навчанням мовою корінного народу чи національної меншини України поряд із державною мовою відкриваються за наявності достатньої кількості заяв батьків учнів або осіб, які їх замінюють.

Чисельність учнів у класі державного, комунального закладу освіти не може становити менше 5 учнів. Чисельність учнів класу в початковій школі – не більше 24 осіб; у базовій середній школі – не більше 30 осіб.

Початкова школа може забезпечувати здобуття початкової освіти дітьми одного або різного віку, які можуть навчатися в одному з’єднаному класі (класі-комплекті) або в різних класах. Освітній процес у таких класах може організовуватись одним чи кількома вчителями, у т. ч. учителями-предметниками. Навчальні заняття в таких класах за можливості проводяться з одного предмета (інтегрованого курсу), з інтегрованим змістом навчального матеріалу.

Такі класи створюються у випадку, коли у зв’язку з демографічною ситуацією чи іншими обставинами один або декілька класів початкової школи не можуть бути створені (навіть із мінімальною наповнюваністю 5 учнів), при цьому їх гранична наповнюваність становить не менше п’яти та не більше дванадцяти осіб. Утворення з’єднаних класів не є обов’язковим. Рішення про їх утворення ухвалює заклад освіти (Положення про з’єднаний клас (клас-комплект) початкової школи). Для забезпечення належної якості вивчення окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів) клас державного, комунального закладу освіти може ділитися не більш як на три групи з чисельністю учнів щонайменше вісім осіб. Порядок поділу класів на групи встановлюється центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. Для вивчення навчальних предметів, курсів, інтегрованих курсів можуть формуватися та функціонувати міжкласні групи, що включатимуть учнів різних класів одного або різних років навчання. Між класами (групами) учні розподіляються керівником закладу освіти.

Організація навчального року

Навчальний рік у закладах загальної середньої освіти в Україні розпочинається в День знань – 1 вересня, триває не менше 175 навчальних днів і закінчується не пізніше 1 липня наступного року. Тривалість навчального року, дата його початку та/або закінчення визначаються щорічною постановою Кабінету Міністрів України.

Навчальні заняття організовуються за семестровою системою: І семестр – з 1 вересня до кінця календарного року, ІІ семестр – з початку календарного року до 31 травня.

У школах протягом навчального року є осінні, зимові та весняні канікули. Літні канікули тривають до 31 серпня. Тривалість канікул у закладах освіти протягом навчального року не може становити менше 30 календарних днів. Для учнів 1-х класів можуть пропонувати додаткові тижневі канікули в лютому.

Орієнтовний графік канікул на навчальний рік пропонують місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування. Заклади освіти можуть його коригувати. Зазвичай осінні канікули припадають на останній тиждень жовтня, зимові – на останній тиждень грудня й перший тиждень січня, весняні – на останній тиждень березня.

Організація навчального дня й тижня

Структура і тривалість навчального тижня, навчального дня, занять, відпочинку між ними, форми організації освітнього процесу визначаються педагогічною радою закладу освіти в межах часу, передбаченого освітньою програмою, відповідно до обсягу навчального навантаження, встановленого відповідним навчальним планом, та з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного й інтелектуального розвитку дітей, особливостей регіону тощо.

Безперервна навчальна діяльність учнів початкової освіти не може перевищувати 35 хвилин (для першого року навчання), 40 хвилин (для другого – четвертого років навчання), 45 хвилин для учнів базової школи (для 5–9-го років навчання), крім випадків, визначених законодавством. Уроки можуть розпочинатись о 8:00, 8:30, 9:00. Протягом дня може бути від п’яти й більше уроків. У різних закладах загальної середньої освіти початок уроків і тривалість перерв можуть відрізнятися, точну інформацію можна знайти на вебсайті закладу освіти.